20.06.2011 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé skotu se ohradili proti tvrzení potravinářů

Český svaz chovatelů masného skotu se ohradil proti prohlášení Potravinářské komory a Českého svazu zpracovatelů masa, kterým se nelíbí novela veterinárního zákona, jež má mimo jiné umožnit domácí porážky skotu mladšího dvou let. Tvrzení zpracovatelů je podle chovatelů lobbistickou propagandou velkých zpracovatelských podniků, která poškozuje zájmy farmářů. Novela prošla druhým čtením ve sněmovně a čeká na závěrečné schválení.
Zpracovatelé tvrdí, že maso z domácích porážek nebude sloužit jen pro vlastní spotřebu chovatele a posílí již existující nelegální obchod s masem. Varovali také před možným rizikem ohrožení zdraví z důvodu nedostatečného dozoru při domácích porážkách.

Chovatelé apelují na to, že každý chovatel je se svými zvířaty spjat nejen ekonomicky, ale také citově, a proto je v jeho vlastním zájmu, aby zvíře při porážce trpělo pokud možno co nejméně. Každou domácí porážku musí povolit veterinární lékař a musí být dopředu nahlášena. Nařčení z porušování welfare (životní pohody zvířat) by bylo možné ve stejné rovině zobecnit i na velké podniky, kde je celý proces porážky anonymní a neexistuje žádná vazba mezi personálem jatek a poráženými zvířaty.

Chovatelé přirovnávají aktivitu potravinářů k nedávné kampani výrobců obalů na mléko proti mléčným automatům. Obavy ze zdravotní závadnosti mléka z automatů vedly k razantnímu poklesu o mléko z nich.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down