07.12.2007 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé vepřů dostanou dotace 90 mil. na zlepšení chovu

Problémy letos postihly chovatele prasat v celé EU, především kvůli prudkému růstu cen krmiv.

Čeští chovatelé vepřů dostanou z Evropského fondu pro rozvoj venkova navíc dotace 90 milionů korun. Peníze získá 28 původně zamítnutých projektů, které jsou zaměřeny na zlepšení technologie chovu či modernizaci poroden. Investice do chovu prasat mají být zvýhodněny při získávání dalších dotací z fondu pro rozvoj venkova i v budoucnu.
ČR otevřela žádosti o dotace z evropských fondů pro rozvoj venkova v létě, chovatelé vepřů zaslali celkem 116 žádostí. Převážná část z nich se týkala dotací na výstavbu či rekonstrukci chovu a na nákup nových technologií.
O konkrétní výši financí vyčleněných v roce 2008 pro chovatele prasat bude ministerstvo s chovateli ještě jednat. "Nechtějí, aby se ostatní zemědělci cítili ošizeni.
Je důležitější řešit příčiny nekonkurenceschopnosti na trhu, investovat do lepších technologií a do lepšího zdravotního stavu prasat. Český chov prasat bude podle údajů Agrární komory potřebovat do roku 2013 celkem 1,9 miliardy korun, aby byl konkurenceschopný.
Někteří čeští chovatelé vepřů budou své chovy kvůli nekonkurenceschopnosti rušit, ale je to jeden z kroků, který by mohl pomoci, aby se tento trend v krátké době zastavil. V ČR končí každoročně s podnikáním přibližně desetina chovatelů vepřů, počet chovaných zvířat se v posledních sedmi letech snížil o 870.000 na 2,816.200 kusů.
Čeští producenti vepřového masa kvůli krizi v odvětví nedávno demonstrovali před ministerstvem zemědělství a požadovali od Gandaloviče neúspěšně dotace ve výši miliardy korun.
Jedním z jejich požadavků bylo i zvýšení příspěvku na likvidaci uhynulých zvířat, MZe minulý týden zvýšilo tento příspěvek pro letošní rok na 2,9 Kč/kg z původně avizované koruny na kilogram. V loňském roce zemědělci pobírali průměrně pět Kč/kg a stát na tyto kompenzace vydal 108 milionů korun, letos to bude 75 milionů.
Soběstačnost ČR ve výrobě vepřového masa dlouhodobě klesá, v loňském roce činila asi 80 procent, letos zemědělci odhadují další pokles. Ještě v roce 2002 byla ČR ve výrobě vepřového masa soběstačná. Průměrný Čech zkonzumuje ročně 41 kilogramů vepřového masa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down