12.08.2016 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelům nutrií

Chovatelé nutrií, kteří mají tato zvířata na maso nebo kožešiny, nebudou muset postupně redukovat své chovy, přestože je nutrie na seznamu invazních nepůvodních druhů, jež se mají v evropské přírodě potlačovat. V ČR je 200 až 250 chovatelů nutrií, kteří vlastní zhruba 1500 kusů těchto zvířat.

V případě nutrií, které jsou na seznamu uvedeny, jde o nutrii jako volně žijícího živočicha, kterou je nově zakázáno dovážet do EU. Nově zaváděné opatření se netýká nutrií jako hospodářských zvířat. Pokud by návrh platil i na hospodářská zvířata, neshodoval by se s novelou veterinárního zákona schválenou vládou, která prodej masa z nutrie drobným chovatelům umožňuje. Většina chovatelů chová nutrie na kožešinu.

Invazní nepůvodní živočichové a rostliny se ve volné přírodě rozmnožily a jejich výskyt se bude postupně omezovat. Od srpna kontroluje dovoz těchto druhů veterinární lékař na letišti. Evropská unie vydala seznam zakázaných živočichů, který vstoupil v platnost v minulém týdnu. Jedná se o 23 živočichů a 14 druhů invazních rostlin, které svým neřízeným šířením ohrožují evropskou biodiverzitu, hospodářství i zdraví člověka. Na území ČR jde třeba o severoamerické druhy raků přenášející račí mor, veverku liščí a popelavou či mývala severního, predátora přenášejícího nemoci nebo bolševník velkolepý, který vytlačuje vegetaci a může způsobit popáleniny. Konkrétní omezení si každý stát určí sám a zpracuje do zákonů. Ministerstvo životního prostředí chce zavést pravidla v novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Vzniknout by měla do konce letošního roku. Zatím se budou provádět jen dovozní kontroly, unijní nařízení u nás začne platit až po úpravě zákona. Podle nařízení zůstanou živočichové v nekomerčních chovech i v zoo na dožití. Zároveň se zamezí jejich úniku a dalšímu rozmnožování. Ministerstvo životního prostředí v nejbližších dnech chystá vydat informační karty k jednotlivým druhům zařazeným na unijní seznam.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down