06.03.2003 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chřipka drůbeže z Nizozemska lidem nehrozí

Státní veterinární správa ČR obdržela informaci, že původcem influenzy drůbeže v Nizozemí je subtyp H7, který není člověku nebezpečný a není na něj přenosný. Tudíž nehrozí žádné nebezpečí přenosu na člověka požitím čehokoli drůbežího. Tuto informaci Státní veterinární správa již postoupila i všem okresním a městským veterinárním správám.

Nicméně zákaz na dovozy je na místě, protože hrozí přenos na drůbež, a jak je vidět ze situace v Holandsku, nelze toto nebezpečí brát na lehkou váhu.
Je však třeba poznamenat, že některé kmeny neboli subtypy influenzy na člověka přenosné jsou, jako například subtyp H5, který v nedávné minulosti řádil v jihovýchodní Asii a měl na svědomí úmrtí řady lidí.
Zákaz veškerých dovozů drůbeže a tepelně neopracovaných produktů z drůbeže i všech ptáků z Holandska, který vyhlásila Státní veterinární správa dne 3. března bude trvat do odvolání, tedy do doby, kdy bude situace v Holandsku prohlášena za zvládnutou. To znamená, že případné dovozy pak bude možné uskutečnit poté až po šesti měsících, pokud bude provedena regionalizace v Holandsku a pokud nerozhodne Evropská komise jinak.
Státní veterinární správa vyjadřuje politování svým nizozemským kolegům i chovatelům, které problémy s influenzou drůbeže postihly.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down