25.09.2013 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Číňané koupí na Ukrajině zhruba tři miliony hektarů zemědělské půdy

Čína chce zajistit dostatek potravin pro své obyvatele

Ukrajina se stane koupí zemědělské půdy největším zahraničním zemědělským centrem Číny. Čínská společnost Xinjiang Production and Construction Corps (XPCC) podepsala dohodu s ukrajinskou zemědělskou firmou KSG Agro, podle které Ukrajina poskytne Číně 100.000 hektarů zemědělské půdy. Rozloha poskytnuté půdy se má postupně zvyšovat až na tři miliony hektarů. Nabídka půdy v zemi je omezená a produktivita nízká. V Číně žije pětina všech obyvatel zeměkoule, ale na celosvětové rozloze zemědělské půdy má země podíl pouze devět procent. Poptávka po potravinách přitom roste spolu se zvyšujícími se příjmy obyvatel.
V roce 2009 měla Čína dva miliony hektarů zemědělské půdy. Nákup zemědělské půdy v zahraničí vyvolává v některých zemích obavy. Letos v červnu australští politici vyzvali k větší kontrole nákupů zemědělské půdy cizinci. Čínští investoři loni koupili největší farmu na bavlnu v Austrálii.
Čína chce být soběstačná v produkci potravin na 95 procent, ale má potíže s bezpečností potravin. Nedávno byla prokázána kancerogenní substance melamin v mléce a vysoký obsah těžkých kovů v rýži a zelenině (agentura Reuters).
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down