03.11.2008 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čínští výrobci krmiv přidávali melamin do svých produktů záměrně

Nelegální či pochybné praktiky používá více než 500 firem.

Čínští výrobci krmiv pro zvířata přidávali do svých výrobků průmyslovou chemikálii melamin záměrně a ignorovali tak rok starou vládní směrnici určenou k ochraně potravinových zásob. Na internetové stránce čínského ministerstva zemědělství to podle agentury AP tvrdí jeho pracovník Wang Č'-cchaj. Inspekční týmy se podle něj zaměřily na výrobce krmení po celé zemi ve snaze objevit provinilce, kteří používají nadměrné množství melaminu.
Mezi čtvrt milionem prověřovaných producentů krmiv a chovných farem objevili inspektoři více než 500 firem používajících nelegální či pochybné praktiky. Nyní policie vyšetřuje 27 dalších společností. Postupy některých z nich přirovnal k organizovanému zločinu.
Čína se od září potýká se skandálem kvůli melaminu, který byl objeven nejprve v sušeném kojeneckém mléku a poté v řadě dalších výrobků jako vejce či cukroví. Přítomnost chemikálie nyní vyvolává obavy, zda lze bezpečně konzumovat maso a ryby.
Zhruba před rokem Peking přislíbil minimalizovat používání melaminu poté, co byl objeven v exportovaném krmení pro domácí zvířata, po jehož požití v roce 2007 v USA uhynuli psi a kočky. V reakci na to Čína podle Wanga zavedla přísné standardy pro používání melaminu.
Melamin je dusíkatá sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Obsahuje 66 procent dusíku, takže je ideální pro zamaskování skutečnosti, že mléko bylo ředěno vodou - pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down