19.10.2009 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Členské státy EU budou zřejmě vykupovat mléčné kvóty

Výkup kvót současnou situaci neřeší

Členské státy Evropské unie pravděpodobně budou moci od producentů vykupovat kvóty na mléko. Opatření, které podle zdrojů ČTK dnes přijmou ministři zemědělství, má pomoci zvrátit krizi v mlékárenském průmyslu. Ta trvá již několik měsíců a zavinily jí nízké výkupní ceny mléka, které přivedly některé farmy na hranu existence.
Evropská unie v současnosti každému ze států pomocí kvót stanoví, kolik mohou jeho zemědělci za rok vyrobit mléka. Nyní se však každým rokem kvóty zvyšují až do roku 2015, kdy by měly být úplně zrušeny. Zemědělci však v současnosti nárůst kvót viní z propadu výkupních cen a již delší dobu usilují o jejich snížení. Členské státy tento krok dlouho odmítaly, ale Evropská komise nakonec našla řešení, které sice není snížením kvót, ale mohlo by trh částečně zbavit přebytečného mléka.
Brusel přišel se souborem opatření, o nichž dnes budou v Lucembursku hlasovat ministři financí a jehož základem je právě výkup kvót. Jednotlivé vlády budou moci od svých farmářů vykoupit za předem stanovenou cenu celou kvótu nebo jen její část. Farmář se pak vzdá úplně produkce mléka a nebo výrobu omezí, návdavkem získá od státu finanční prostředky. Státy budou s tímto opatřením podle informací ČTK souhlasit, přestože si řada z nich myslí, že výkup kvót současnou situaci neřeší.
To však není jediné opatření, které Evropská komise navrhuje. Brusel chce členské státy požádat o rozšíření svých pravomocí. Zatímco dosud museli všechna záchranná opatření, jako například prodloužení intervenčních nákupů či podpor soukromého skladování, schvalovat ministři zemědělství, příští by mělo stačit jen rozhodnutí EK. Celý proces rozhodování by se tak výrazně zrychlil. Odpadly by totiž zdlouhavé politické debaty, které nevedou k žádnému výsledku.
Otázkou zůstává, zda se tento požadavek ovšem podaří státům prosadit. Ministři budou opět pod tlakem tisíců demonstrujících farmářů, kteří by měli zablokovat celý Lucemburk.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down