28.06.2004 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co bylo vyjednáno v Moskvě?

Minulý týden proběhlo v Moskvě dvoudenní jednání mezi EU a Ruskou federací o vzájemném obchodu, kterého se zúčastnil též Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR. Šlo totiž o to, za jakých podmínek se mohou uplatňovat produkty živočišného původu z EU na ruském trhu.

Čtvrteční jednání šéfů veterinárních správ nových členských států, které mimo Slovinsko, Maltu a Kypr jeví zájem o obchodování s Ruskou federací se zbožím podléhajícím veterinárnímu dozoru, navazovalo na středeční jednání představitelů Evropské komise a členských států skupiny pro vyjednávání s Ruskou federací (Francie, Dánsko, Litva a Estonsko) s představiteli veterinárního a fytosanitárního dozoru Ruské federace.
Podle Josefa Holejšovského bylo úspěchem středečního jednání to, že Ruská federace ustoupila od svého původního požadavku, aby zásilky z členských států certifikovala Evropská komise anebo předsedající členský stát a nyní tedy akceptovala to, že zásilky budou certifikovány veterinární autoritou členských států původu zboží.
Vezmeme-li v úvahu obtíže, které bylo třeba překonat, lze toto považovat za úspěch, který umožnil následné čtvrteční jednání se šéfy veterinárních služeb nových členských států. Toto jednání, ve čtvrtek 24. 6., se již týkalo programu schvalování jednotlivých závodů z jednotlivých členských států, a to závodů, které o toto schválení projevily oficiálně zájem a jejichž seznam členské státy předaly Evropské komisi, která ho ve středu 23. 6. oficiálně předložila zástupcům Ruské federace.
Závody totiž musejí být schváleny do konce srpna, neboť podle rozhodnutí ruské veterinární a fytosanitární služby bude možné od 1. 9. 2004 vyvážet do Ruské federace jen z těch závodů všech členských států EU, které mají přístup na komunitární trh, tj. mají oválné razítko, a které budou během těchto dvou měsíců navíc schváleny Ruskou federací. To bude podle Josefa Holejšovského pro ruskou veterinární službu nelehký úkol, protože zatímco z ČR požádalo o toto schválení jen 14 závodů, například z Polska požádalo několik stovek.
Josefu Holejšovskému se v Moskvě podařilo dohodnout, že vzhledem k malému počtu požadovaných schválení by tento proces schvalování mohl proběhnout ještě v červenci. Dále pak už půjde jen o to, zda se naši producenti dokáží na ruském trhu cenově prosadit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down