30.11.2022 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co je varistor a kde se používá?

Jednou z nejdůležitějších hrozeb, které ovlivňují elektronická a elektrická zařízení a obvody, jsou náhlé napěťové rázy, zejména dočasné hodnoty vysokého napětí. Kolísání napětí může způsobit trvalé poškození prvků obvodu a vést k vypnutí klíčového zařízení. Varistory poskytují účinnou ochranu obvodů a zařízení před napěťovými špičkami. Tyto typy elektronických součástek jsou základní přepěťovou ochranou.

Co je varistor?

Varistor je pasivní, polovodičová elektronická součástka s nelineární odporovou charakteristikou. Charakteristiky odporu tohoto prvku závisí na použitém napětí.Při použití nízkého napětí na obvod s varistorem má tento prvek extrémně vysoký odpor. Jakmile však přiložené napětí překročí mezní hodnotu, odpor varistoru rychle klesne z několika stovek ohmů na pouhých několik desítek ohmů. S rostoucím napětím exponenciálně klesá odpor.

Varistory https://www.tme.eu/cz/katalog/varistory_29/ jsou vyráběny procesem slinování suchých lisovaných prášků, které se skládají z oxidů zinku s příměsí: chrómu, vizmutu, antimonu, manganu a dalších kovů. Díky takovému výrobnímu procesu získávají varistory polykrystalickou strukturu, která na ně umožňuje přivést vyšší napětí bez rizika poškození struktury varistoru. Polykrystalická struktura zároveň umožňuje vytvořit ve varistoru vodivé cesty, které vedou přes zrna oxidu zinečnatého oddělená zrny jiných kovů s vysokou odolností.

Díky schopnosti účinně omezovat proudění vysokého napětí v systémech jsou varistory široce používány ve většině elektronických a elektrických obvodů a zařízení. Pořídíte je na tme.eu. Společnost TME je mezinárodní distributor elektrických a elektronických součástek nebo dílenského vybavení. Zakladateli jsou bratři Adam a Zbigniew Kuczyńští, kteří firmě i přes její velký rozmach ponechali rodinný ráz. Dnes si můžete objednávat jejich zboží po celém světě. Dceřiné společnosti najdete v mnoha zemích jako je Velká Británie, Čína, Německo atd. V eshopu najdete skladem více než 30 000 položek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down