07.01.2002 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co jsme dostali, to jsme utratili

V uplynulém roce stála jistota jedlíků hovězího státní kasu 145 milionů a tři tisíce korun. Přesně tolik totiž bylo vynaloženo na vyšetřování skotu, zda mezi jatečnými zvířaty není nějaký kus „šílený“.

Tři Státní veterinární ústavy, Praha, Jihlava a Olomouc, obdržely prostřednictvím Státní veterinární správy ČR na vyšetřování BSE 141 884 000 korun a okresní veterinární správy na organizaci odběrů vzorků včetně odběrových souprav 3 119 000 korun.
Za tyto peníze bylo za první rok třetího tisíciletí, za rok 2001, vyšetřeno přes 100 000 zvířat, (do 27. 12. 2001 celkem 113 008 kusů). Dosud byly dva kusy zjištěny jako pozitivní. Přestože tento počet nemusí být konečný, již nyní lze zodpovědně říci, že slova Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR byla oprávněná, totiž, že naši zemědělci tradičně dodržují veterinární legislativu a nekrmili skot, jak neměli. Také sporadický výskyt BSE, dva případy na více než sto tisíc vyšetření, o tom svědčí.
Nicméně nelze toto onemocnění skotu brát na lehkou váhu, zejména s ohledem na zkušenosti s ním v evropských i ostatních zemích. Uvažovat o ukončení vyšetřování poráženého skotu na BSE je podle světových veterinárních autorit zatím předčasné.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down