11.09.2017 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co musíte znát při vyšetření ortopedického pacienta

Nově vzniklá Chirurgická sekce ČAVLMZ nabídla možnost zúčastnit se ve dvou samostatných termínech seminářů pro prvoliniové praktiky, které byly zaměřené na „basic“ ortopedii a s tím spojenou rentgenologii.

 

I samotné názvy seminářů byly vtipně pojaté a napovídající o jejich obsahu. Téma seminářů připravili členové představenstva chirurgické sekce MVDr.Tomáš Vlach a MVDr. Jan Slabý. Dr. Slabý potom také sestavil program seminářů a byl odborným garantem akce. Oba semináře se konaly v EA Bussiness Hotelu v Jihlavě. První ze seminářů proběhl pod názvem „Svět není jen černobílý Aneb co musíme znát při vyšetření ortopedického pacienta“.

Přednášející byli kolegové-ortopedi z praxe, kteří pojali své prezentace velmi přehledně a především z pohledu praktiků. Každý účastník si z tohoto setkání něco přínosného pro svou každodenní praxi odnesl. Začínající kolegové návod, jak se k ortopedickému pacientovi postavit, ti zkušenější mohli srovnat své zkušenosti s ostatními. Celkově byl seminář výrazně prakticky zaměřen s celkovým důrazem na klinické vyšetření, které je stále základním pilířem nejen ortopedie, ale celé medicíny.

Pokračování cyklu „Jak vytěžit černobílý svět“ bylo zaměřeno na rentgenologické vyšetření. Úvod byl věnován fyzikálním principům RTG záření, srovnání dnešních možností techniky pořízení rentgenogramu a parametrů při výběru rentgenu a digitalizace. Obě přednášky byly postaveny na rentgenogramech a posluchači měli možnost získat přehled nejčastějších možných nálezů. Věřím, že ortopedická sekce bude v tomto duchu seminářů dále pokračovat a umožní tak posluchačům nejen sdělit nové informace, ale opět zopakovat i zcela základní informace a postupy a na nich postavit další rozvoj zkušeností. Semináře se setkaly s poměrně značným zájmem kolegů a prvního semináře se zúčastnilo přes osmdesát a druhého téměř padesát posluchačů.*

MVDr. Andrea Lačňáková

Podrobnější informace o semináři najdete v říjnovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down