28.01.2003 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co nás ještě čeká před vstupem do EU

Do ČR a dalších kandidátských zemí směřuje nyní inspekce, které kontrolují namátkově nejen samotné provozy, ale zejména národní kontrolní orgány, tedy veterinární inspekci. Chtějí vědět, jak si při návštěvách v terénu počínají, nakolik jsou inspektoři vzdělaní a přísní, zda jsou stoprocentně nezávislí.

Podle znalců EU v Bruselu je v České republice více než dva a půl tisíce potravinářských podniků, které neodpovídají žádné z kategorií požadované Evropskou komisí. České zdroje uvádějí ještě podstatně vyšší čísla.
Jejich osud je zatím ve hvězdách. Podle nejmenovaného evropského zdroje je dnes předčasné nad nimi dělat kříž; do vstupu zbývá ještě více než rok a leccos se může změnit.
Česká republika nahlásila podle tabulek Evropské komise 47 masných podniků, jež splňují náročné hygienické a veterinární standardy Evropské unie. Zavázala se, že dalších 42 provozů se dostane na tuto úroveň ke stanovenému dni vstupu do EU, tedy do 1. května příštího roku. Dvaapadesát potravinářských podniků, z nich 46 masných, dostalo tříleté přechodné období na to, aby se přizpůsobily.
Evropské komisi se nelíbí, že nový veterinární zákon vstoupí v Česku v platnost až letos v létě; obává se, že by do vstupu nemusely platit a zejména být aplikovány všechny prováděcí předpisy, které z něj vyplývají. Evropská komise je nespokojená také s tím, že ČR jako jediná kandidátská země nadále vyrábí a zkrmuje masokostní moučky (pro prasata, ryby a drůbež), které jsou od konce 90. let v EU kvůli BSE zakázány. V souvislosti s tím Brusel naznačuje, že u nás už mohlo být i více případů BSE než dosavadní čtyři, protože do konce loňského roku se testovalo jen každé páté uhynulé dobytče. Požadavkem Bruselu tedy je, aby Praha zajistila urychlené zavedení komplexního testování a aby zakázala masokostní moučky dřív než ke dni vstupu.
Evropská komise má dále pochybnosti o tom, zda bude Praha schopna do konce letošního roku vybudovat na mezinárodním letišti v Ruzyni veterinární inspekční pracoviště pro prověřování zvířat převážených z prostoru mimo EU. Tyto kontrolní laboratoře musí být umístěny ve všech bodech, kudy mohou zvířata vstupovat do unie.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down