30.10.2003 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co všechno znamená BSE

Nemoc bovinní spongiformní encefalopatie, neboli BSE je v mnoha ohledech stále málo poznána. Proto veterinární legislativa, která předepisuje kroky proti ní je hodně neúprosná. Byla vytvořena na podkladě konkrétních poznatků a po vědeckém posouzení všemi členskými zeměmi EU a stále se vylepšuje.

Základním požadavkem při výskytu BSE ve stádě skotu bylo utratit celé stádo a poté je vyšetřit. Od poloviny roku 2001 bylo přijato zmírnění, a to, že je možné utratit jen vrstevnice nemocného kusu, to znamená ta zvířata, která jsou o rok mladší a o rok starší a která přijímala nebo mohla přijímat stejnou potravu v průběhu prvního roku života pozitivního zvířete.
Právě proto, že firma ZEOS, v jejímž chovu se vyskytla 44 měsíců stará kráva pozitivní na BSE, má velký počet chovaného skotu a veškerý byl odchováván v jednom teletníku, bude tato skupina, odborně zvaná kohorta čítat něco kolem osmi set kusů. Zatím se hovoří o čísle 814, ale je možné, že se konečný počet může lišit.
Zajisté se může zdát, že toto množství utracených a bez valného užitku zlikvidovaných kusů je velké, je to pravda, ale… Legislativa vypracovaná na základě statistik, které vycházely například ze zkušeností britských, kde bylo zjištěno přes 200 000 nemocných krav a z Francie, Německa, Portugalska, aj., kde se počty nemocných pohybují ve stovkách, počítá se všemi riziky. A my, jako kandidátská země, která svou veterinární legislativu harmonizovala s tou evropskou, nemůže v žádném případě zákon nenaplnit. A to přesto, že by sporadický výskyt BSE u nás mohl být argumentem pro mírnější postup. Mírnější postup, než stanovení kohorty vrstevnic, veterinární legislativa nezná.
Utracení takového velkého množství zvířat si vyžádá určitou dobu, minimálně v řádu týdnů, možná i měsíců, a to jednak z důvodů vlastního utracení, ale i z důvodů následného neškodného odstranění v asanačním podniku. Samozřejmě, že naposledy by byly utráceny vysokobřezí krávy tak, aby se mohla zachránit jejich telata, pokud by vyšetření matek bylo negativní.
Je třeba si uvědomit to, že jde především o zdraví a konečně, proč to neříci, o život lidí, neboť BSE může právě u mladých lidí vyvolat onemocnění novou variantou Creutzfeldt Jakobovy nemoci, která je právě pro mladé smrtelná. A důvěru v bezpečné zdravotně nezávadné potraviny je možné mít jedině za podmínky, že budeme uskutečňovat všechna ochranná i preventivní opatření.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down