03.11.2008 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR byla OIE od roku 2004 uznána za zemi prostou vztekliny

Německo je uznáno za zemi prostou této nákazy v letošním roce.

Je do jisté míry paradoxní, že ČR byla uznána za zemi prostou vztekliny již roku 2004 a Německo až nyní, přičemž jsme využívali při likvidaci této nebezpečné nákazy právě německých zkušeností i pomoci.

V počátcích orální vakcinace populací lišek proti vzteklině jsme využili nabídky německých odborníků, zejména z Referenčního centra WHO v Tübingenu. V roce 1989 byla provedena první aplikace vakcíny proti vzteklině společně na okresech Klatovy, Domažlice a Tachov a v přilehlé oblasti v Bavorsku. Na tuto první vakcinaci jsme obdrželi z Německa zdarma 32 000 vakcinačních dávek. Další kampaně se postupně rozšiřovaly až na celé území ČR a bylo využíváno již vakcíny vlastní provenience.

Podle německých zkušeností jsme po prvních úspěších nepolevili v plošné vakcinaci, a kýženým výsledkem bylo to, že poslední výskyt vztekliny u lišek byl zaznamenán v roce 2002 na Trutnovsku. Po dalších dvou letech, kdy se žádný případ již neobjevil, jsme byli OIE (Mezinárodním úřadem pro nákazy zvířat) uznáni za zemi prostou vztekliny.

Vzhledem k rozsáhlosti německého území a po připojení bývalé NDR trvalo tlumení vztekliny přece jen o něco déle, aby nyní mohla být celá Spolková republika Německo prohlášena za zemi vztekliny prostou.

Úspěch naší republiky a nyní i Německa byl podmíněn společným koordinovaným postupem, kdy se území bez vztekliny rozšiřovala od našich společných hranic, až na celé území obou států.

Josef Duben,
Tiskový mluvčí SVS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down