Čína zatím na dvojstranné úrovni oficiálně neuznala české veterinární, ani rostlinolékařské standardy.
ČR vykazuje v posledních letech v agrárním obchodě s Čínou ztrátu v průměru zhruba dvě miliardy korun ročně. ČR navíc není na seznamu zemí, které mohou dovážet rostlinné a živočišné produkty na tamní trh. Při exportu se pak například veterinární podmínky musejí složitěji dojednávat pro jednotlivé případy.
Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Milana Maleny ČR již v roce 2003 zaslala čínské straně informace k nákazové situaci v tuzemsku, a v roce 2007 pak další podklady, ale dosud nedostala odpověď. Ministr Gandalovič hovořilo problému se zástupci Společné správy pro dohled nad kvalitou, kontrolou a karanténou, kteří prý odpověděli, že podklady zatím nedostali. Obě strany se proto dohodly, že ČR zašle v nejbližší době materiály znovu. Celý proces by měl vyústit v uznávání vývozních certifikátů dozorových orgánů z ČR.
O podporu a otevření podmínek pro agrární vývoz požádal ministr Gandalovič také čínského ministra zemědělství Sun Čeng-cchaje. Podotkl, že na jedné straně existuje rámcová dohoda o vzájemné spolupráci v zemědělství, ale na druhé straně přetrvávají zmíněné netarifní překážky obchodu.
Zatímco český vývoz zemědělského a potravinového zboží na čínský trh v posledních čtyřech letech nepřesáhl 100 milionů korun, dovoz z Číny činil 1,6 až 2,4 miliardy korun. Cesta ministra Gandaloviče do Číny, kam ho doprovázejí také dvě desítky zástupců českých potravinářských podniků, má pomoci tento trend změnit.