15.05.2007 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR chce vyjednat konec bariér, které brzdí agrární vývoz do Číny

Čína zatím na dvojstranné úrovni oficiálně neuznala české veterinární, ani rostlinolékařské standardy.

ČR vykazuje v posledních letech v agrárním obchodě s Čínou ztrátu v průměru zhruba dvě miliardy korun ročně. ČR navíc není na seznamu zemí, které mohou dovážet rostlinné a živočišné produkty na tamní trh. Při exportu se pak například veterinární podmínky musejí složitěji dojednávat pro jednotlivé případy.
Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Milana Maleny ČR již v roce 2003 zaslala čínské straně informace k nákazové situaci v tuzemsku, a v roce 2007 pak další podklady, ale dosud nedostala odpověď. Ministr Gandalovič hovořilo problému se zástupci Společné správy pro dohled nad kvalitou, kontrolou a karanténou, kteří prý odpověděli, že podklady zatím nedostali. Obě strany se proto dohodly, že ČR zašle v nejbližší době materiály znovu. Celý proces by měl vyústit v uznávání vývozních certifikátů dozorových orgánů z ČR.
O podporu a otevření podmínek pro agrární vývoz požádal ministr Gandalovič také čínského ministra zemědělství Sun Čeng-cchaje. Podotkl, že na jedné straně existuje rámcová dohoda o vzájemné spolupráci v zemědělství, ale na druhé straně přetrvávají zmíněné netarifní překážky obchodu.
Zatímco český vývoz zemědělského a potravinového zboží na čínský trh v posledních čtyřech letech nepřesáhl 100 milionů korun, dovoz z Číny činil 1,6 až 2,4 miliardy korun. Cesta ministra Gandaloviče do Číny, kam ho doprovázejí také dvě desítky zástupců českých potravinářských podniků, má pomoci tento trend změnit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down