26.05.2004 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR dosáhla nového výkladu při výskytu BSE

Evropská komise přistoupila na českou interpretaci unijních předpisů o utrácení kohorty kusu postiženého BSE. Porážku této části stáda, která mohla přijít do styku s postiženým kusem či byla jeho vrstevnicemi, lze nyní uskutečnit až po ukončení laktace a do té doby je lze dojit a mléko zpeněžit.

Mléko se může uplatnit na trhu, protože všechny vědecké výbory prokázaly, že není spojitost mezi mlékem a Creutzfeld-Jacobsovou nemocí, ani v její modifikované podobě BSE. Negativní dopad na farmáře, který má zlikvidovat stovky krav, tak bude nižší o mléko, které tyto krávy mezitím mohou nadojit.
Komisař Pavel Telička, který má spolu s Davidem Byrnem na starosti zdraví a ochranu spotřebitelů, tuto možnost rozhodně nechápe jako jakoukoliv změnu pravidel. Podle něj se pravidla nemění, komise pouze přistoupila na jejich český výklad, a to na základě zjištěných vědeckých poznatků i toho, jak přísně ČR dosud unijní pravidla uplatňovala.
Konkrétní postup má dohodnout ministerstvo zemědělství se Státní veterinární správou ČR.
ČR o měkčí podmínky při vybíjení kohort usilovala od loňského podzimu. Argumentovala také tím, že relativně malý počet případů BSE má velmi citelné dopady vzhledem k velikosti našich chovů.
Jde o výsledek zhruba sedmiměsíčního vyjednávání stálé mise - v koordinaci s ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem - s generálním ředitelstvím EK pro zdraví a ochranu spotřebitelů, která začala loni v listopadu. Jednání byla ukončena v pondělí večer, dohoda byla definitivně doladěna včera.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down