17.09.2007 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR je již více než pět let uznána za zemi prostou vztekliny

Tento týden navštívila SVS ČR jedna z bruselských misí.

Mise, která přijela z Potravinového a veterinárního úřadu se sídlem v Dublinu, FVO (Food and Veterinary Office), měla za úkol prověřit, jak jsme na tom se vzteklinou, zejména s plněním požadavků na zdolávání vztekliny a dodržení příznivé nákazové situace v období, kdy provádíme orální vakcinaci lišek proti vzteklině.
Smyslem mise bylo prověřit, jaká preventivní opatření Státní veterinární správa podniká, a za jakých podmínek. Jde o preventivní vakcinaci volně žijících masožravců – lišek. V některých okolních zemích je totiž stále možné se vzteklinou setkat, jde například o Polsko, Slovensko, Ukrajinu aj.
Každoroční letecké kladení návnad s obsahem vakcíny zejména v pohraničních okresech je účinné a podle inspektorů probíhá tak, jak má. Nejde o levnou záležitost, ale, chceme-li mít jistotu, je potřeba vakcinovat do té doby, dokud se neozdraví populace volně žijících lišek i v blízkých zemích. Že nelze přestat v půli cesty, o tom svědčí i zkušenosti z Německa v uplynulých letech. Každoročně se na kladení návnad s obsahem vakcíny vynaloží zhruba po 30 milionech korun, v porovnání s cenou lidského života je to však částka zajisté přijatelná.
Dojmy inspektorů z prověření našeho systému prevence před vzteklinou jsou příznivé. Inspektoři konstatovali, že náš systém je plně funkční, a to jak z hlediska jeho „nastavení“ Státní veterinární správou ČR, tak na úrovni kontrol prováděných krajskými veterinárními správami. Velmi kladně hodnotili spolupráci a vzájemnou informovanost mezi veterinární a hygienickou službou. Vyzdvihli též velmi dobrou a účinnou spolupráci s myslivci, zejména pokud jde o zajišťování vyšetřování ulovených lišek.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down