13.06.2008 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR je na seznamu zemí s malým rizikem BSE

Snižování výskytu nákazy BSE je důsledkem přísných veterinárních opatření.

Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat (OIE) zařadil na konci května Českou republiku mezi země, kde je jen malé riziko BSE. Od prvního výskytu nemoci v ČR, který byl zaznamenán v roce 2001, bylo potvrzeno 28 pozitivních případů BSE z 1,22 milionu testovaných zvířat. Loni byly v českých chovech zaznamenány pouze dvě pozitivní krávy, v roce 2006 tři. Snižování výskytu nákazy BSE je důsledkem přísných veterinárních opatření, která spočívají v zákazu krmení hospodářských zvířat masokostními moučkami a v odstraňování rizikového materiálu z těl jatečných zvířat po porážce.
OIE rozdělil země do tří skupin podle rizika BSE. První skupinu tvoří země, kde nebyl případ nemoci šílených krav dosud vůbec zaznamenán, případně byl výskyt nákazy ojedinělý. Tyto země byly zařazeny do skupiny se zanedbatelným rizikem. Jejich počet je poměrně malý, a patří sem například Austrálie, Argentina, Finsko, Island, Nový Zéland, Norsko, Paraguay, Singapur, Švédsko a Uruguay.
Do druhé skupiny s kontrolovaným rizikem patří kromě ČR všechny ostatní členské země EU, kromě Finska a Švédska, které jsou zařazeny do první skupiny. Do třetí skupiny s neurčeným rizikem patří všechny ostatní země, které nejsou zařazeny do první nebo druhé skupiny zemí.
Po zjištění BSE v ČR nařídila SVS vyšetřovat veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Naposledy byla nákaza diagnostikována loni v prosinci u desetileté uhynulé krávy z chovu ve Fojtovicích v Ústeckém kraji.
Testování skotu na BSE stálo v ČR od roku 2001 více než 1,2 miliardy korun. Přibližně tři čtvrtiny nákladů na vyšetření krav zaplatili tuzemští zpracovatelé a chovatelé.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down