31.03.2009 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR je prostá klasického moru prasat

Státní veterinární dozor situaci pečlivě sleduje

Přestože v řadě evropských zemí jsou stále zaznamenávány problémy s klasickým morem prasat, v naší republice byla tato nákaza naposledy zjištěna u chovaných prasat v červnu roku 1997 (na Kroměřížsku) a u černé zvěře v listopadu roku 1999 (na Vsetínsku).

Klasický mor prasat se vyskytuje v Německu, podle posledních informací byl zjištěn již za Rýnem. Na Slovensku kvůli výskytu tohoto nebezpečného onemocnění v uplynulých letech (naposledy na jaře v roce 2008 v oblasti okolo Levic) přikročili veterinární lékaři k orální vakcinaci populací černé zvěře.

Na Slovensku se vakcinují divoká prasata. Černá zvěř migruje na větší vzdálenosti a v rámci monitoringu byly v uplynulém roce zjištěny protilátky proti klasickému moru prasat u odlovených prasat, a to zejména na Zlínsku. Na okrese Zlín to bylo v roce 2008 celkem 31 prasat s protilátkami z 820 vyšetřených. Žádný pozitivní případ nebyl prokázán.

Opatrnost je stále na místě. Státní veterinární správa upozorňuje chovatele domácích prasat, aby dbali zásad biologické bezpečnosti, to znamená aby bránili kontaktům s volně žijícími divokými prasaty, to znamená, aby měli farmy řádně, tj. pevně a odolně oplocené. Rovněž je třeba nekompromisně dbát na zásady biologické bezpečnosti při pohybu osob na farmách a mezi farmami.

Můžeme tedy z našeho území bez problémů vyvážet vepřové maso a maso divokých prasat (zvěřinu).
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down