28.06.2007 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR přijme mimořádná opatření kvůli chřipce na celém území

Místně příslušné KVS mohou udělit výjimky z těchto omezení.

Mimořádná ochranná opatření kvůli výskytu ptačí chřipky budou platit na celém území Česka. V podnikatelských chovech drůbež nebude moci být ve volných výbězích. Zakázány budou trhy a výstavy drůbeže a ptáků.
Podnikatelé budou muset drůbež zavřít pod střechu bezodkladně, nejpozději do soboty. Jejich povinností bude dále přijmout opatření proti zavlečení ptačí chřipky do chovu, sledovat zdravotní stav zvířat a hlásit podezřelé příznaky.
Pokud jde o trhy, výstavy a soutěže drůbeže a ptáků, budou se zřejmě moci ještě uskutečnit akce naplánované na tento víkend. Později už bude nutná výjimka ze strany veterinárních lékařů. Jejich souhlas budou chovatelé potřebovat i pro výjezd na podobné akce v zahraničí. Přísnější přitom bude postup veterinárních lékařů v rizikových krajích, kterými jsou zatím Pardubický kraj a Jihomoravský kraj kvůli výskytu či podezření na ptačí chřipku a dále například kraj Jihočeský. Všechny krajské veterinární správy již dostaly nařízeno prověřit chovy ve svých regionech.
Nákaza byla potvrzena také u mrtvé labutě v okolí Lednice. Zda jde i v tomto případě o virus H5N1, není zatím známo. Druhý případ ptačí chřipky může mít vážné ekonomické dopady na chovy drůbeže v České republice. Drůbežáři ale zatím dopad na poptávku po drůbežím mase nezaznamenali.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down