ČR vyváží živá prasata, levnější díly masa dováží

Výrazné zhoršení v této komoditě nastalo po vstupu do EU.

Podle odborníků růst schodku ovlivňuje zpevňující koruna a silné postavení nadnárodních obchodních řetězců na trhu. Důležitým faktorem je také to, že ČR hodně dováží vysoce zpracované drahé potraviny a naopak vyváží mnohdy výrobky s menší přidanou hodnotou.
ČR vykazuje přebytek pouze v obchodě s mlékárenskými výrobky, loni zhruba 2,6 miliardy, a dále v obchodu s nápoji, kde ale kladné saldo klesá a loni činilo 1,7 miliardy. Naopak největší schodek byl v loňském roce u masa a masných výrobků – téměř osm miliard korun.
Výrazné zhoršení v této komoditě nastalo po vstupu do EU. Zemědělci začali vyvážet živá prasata a naproti tomu zesílil dovoz, zejména levnějších dílů masa pro zpracovatelský průmysl.
ČR má záporné saldo také v obchodě s mlýnskými a škrobárenskými produkty, tuky a oleji či krmivy. Více se dováží, než vyváží, rovněž zpracované ryby a rybí výrobky, upravené ovoce a zelenina i ostatní potravinářské produkty, kam patří třeba pečivo. Pro firmy je dovoz agrárního produktu vždy zajímavější a lehčí než vývoz, protože na agrárním trhu je na výjimky převis nabídky. Provize, množstevní rabat a silná koruna importy zvýhodňuje a naopak exporty ztěžuje.
Obecným problémem českého obchodu se zemědělským a potravinářským zbožím je dovoz drahých finálních výrobků a vývoz nezpracovaných surovin nebo produktů mnohdy v kategorii šedého průměru.
Vliv na vývoj zahraničního obchodu mají i obchodní řetězce, které jsou největšími prodejci potravin v tuzemsku. Zboží nakupují systémem, kdy hledají nejlevnější nabídky například v rámci celé střední Evropy, a to z Německa nebo Polska.
Domácí potravináři se musí soustředit na marketing a propagaci produkce, mimo jiné prostřednictvím národní značky kvalitních potravin Klasa, aby obhájili pozice na trhu. Rostoucí dovozy je třeba dohnat vývozem a hledat nové trhy, např. v Rusku a Číně.
Tržby potravinářského průmyslu za prodej vlastních výrobků a služeb se podle předběžných údajů mezi lety 2000 až 2005 zvedly o 16,5 procenta na loňských zhruba 279 miliard korun v běžných cenách. Potravinářský průmysl loni zaměstnával zhruba 131.000 lidí. Schodek ČR v obchodě s potravinami se za pěl let zdvojnásobil. V roce 2001 činil necelých deset miliard Kč, loni již 18,9 miliardy Kč. Dovoz se během uvedeného období zvýšil ze zhruba 48 miliard na 73,3 miliardy Kč a vývoz se zvýšil ze 38 na 54,4 miliardy Kč, vyplývá ze statistických údajů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *