Čtyřletý spor o drůbežárny skončil dohodou

Česko-německý podnik Česká drůbež, investor velkodrůbežáren na Domažlicku, ukončil podpisem smlouvy o výrazném snížení kapacity a úpravě technologie čtyři roky trvající spor s odpůrci stavby a starosty dotčených obcí. Investor se zavázal chovat v domažlickém regionu pouze třetinu původně plánované kapacity, což je maximálně 600 000 kusů slepic.

Odpůrci i investor přiznali, že hlavním motivem dohody byl čas, neboť aktivisté by mohli soudně blokovat stavbu ještě jeden nebo dva roky. Investor už nebude zvyšovat současnou kapacitu dvou hal v Myslívě se 400 000 kuřicemi. Ve Velkém Malahově postaví místo plánovaných tří hal jedinou s kapacitou 200 000 nosnic. Se stavbou může začít už v květnu. Bude se jednat o nejmodernější drůbežárnu v republice a první farmu v Evropě, která použije nejmodernější technologii. Farma v Malahově bude vybavena moderním klecovým systémem, který snižuje utrpení zvířat a v EU bude povinný až v roce 2012. Česká drůbež dále ve smlouvě podepsala, že v Srbech nevybuduje nic, a dále musí s veřejností projednat plán likvidace trusu a nemůže bez souhlasu sdružení a obcí žádnou stavbu rozšířit. Odpůrci se naopak zavázali, že už nebudou vystupovat proti záměrům investora. Pokud některá ze stran nesplní smluvní podmínky, může být pokutována 100 000 korun denně.
Česká drůbež se v dohodě zavázala, že nebude hledat na Domažlickou žádnou náhradní lokalitu ke stavbě. Smluvní strany ale nevyloučily, že v případě dohody všech stran může být kapacita ve Velkém Malahově dále rozšířena.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *