12.04.2007 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cyperus oslavil stoleté výročí své existence

Při příležitosti oslav sta let trvání nejstaršího akvaristického spolku na Moravě proběhlo dne 17. a 18. 3. 2007 v brněnském hotelu International mezinárodní setkání akvaristů s přednáškami světově uznávaných odborníků.

Této dvoudenní akce se zúčastnilo zhruba 300 posluchačů, z toho byla polovina ze zahraničí, nejvíce ze Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska.
Přesně před sto lety, dne 17. 3. 1907, byl založen několika nadšenými akvaristy v Brně spolek pro akvaristiku, nazvaný podle akvarijní rostliny připomínající malou palmu – Cyperus. Je obdivuhodné, že tento spolek, jehož členem byl také prof. MUDr. et MVDr. h. c. E. Babák, dokázal minulé století nejen přežít, ale dokonce se i dynamicky rozvíjet. V začátcích začal spolek vydávat Přírodovědné listy, které redigoval zakladatel Cyperusu, Karel Ullman. Pan Ullman také založil v zámečku lužáneckého parku spolkové veřejné akvárium a akvaristickou expozici na brněnském veletrhu v r. 1924, za kterou byl Cyperus obdarován zlatou medailí. Po zániku Přírodovědných listů vycházel v letech 1911 až 1914 časopis Akvaristický obzor. Tento časopis začal vycházet na podnět tří českých spolků: Akvárium Praha, Iris Plzeň a Cyperus Brno, jehož redaktorem byl prof. E. Babák, rektor Vysoké školy zvěrolékařské. Vydávání tohoto časopisu ukončila I. světová válka, ale od roku 1921 na něj navázali Akvaristické listy a jejím redaktorem se stal prof. MVdr. Oldřich Vilém Hykeš (rektor Vysoké školy veterinární v letech 1945 – 1946). V současné době je prezidentem spolku a víceprezidentem Unie akvaristů České republiky doc. MVDr. Petr Dvořák, CSc. (VFU Brno), který konferenci zahájil.
Pozvání na tuto akci přijaly významné osobnosti: hejtman Jihomoravského kraje, Ing. Stanislav Juránek, člen rady města Brna a senátor prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc., rektor VFU Brno, prof. MVDr. Vladimír Večerek, CSc. a zástupce prezídia AKVA CZ Ing. Jaroslav Dvořák a za Český svaz chovatelů Ing. Vladimír Hulman.
Sobotní přednášky uvedl zajímavostmi z chovu jihoamerických cichlid v přírodě a v akváriích Rainer Stawikowski (Německo), redaktor největšího evropského akvaristického časopisu Die Akvarien und Terrarien Zeitchrift (DATZ). Uwe Werner (Německo) přiblížil přítomným jak žijí krabi, raci a krevety ve sladkovodním akváriu. Zbarvení ryb popsal Norbert Dokoupil, známý slovenský akvarista a publicista. O své zkušenosti se správným výběrem rostlin, jejich vysazováním, potřebou světla a kyslíku při zřizování akvárií, včetně pěstování rostlin v čedičové vatě se s přítomnými podělila Christel Kasellmannová (Německo), přední specialistka na pěstování rostlin v Evropě. V neděli prezentovala snímky nových a vzácných rostlin z přírody pro aklimatizaci v akváriích. Walter Deproost cestovatel a akvarista z Belgie, seznámil přítomné posluchače s flórou a faunou na jezeře Malawi, jedné z nejchudších oblastí ve světě. Gilbert Maebe (Belgie) představil čeleď Atherinidae – duhovkovité ryby žijící na australském a novoguinejském archipelu. Všechny přednášky byly doplněny nádhernými barevnými diapozitivy z akvárií i z přírody. Nyní je Česká republika na druhém místě ve světovém exportu akvarijních rybek a členové klubu Cyperus se na něm nemalou měrou podílí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down