02.12.2008 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další oběti melaminu v Číně

Řada zemí zakázala nebo podstatně omezila dovoz čínských mléčných produktů.

V současné době je evidováno šest úmrtí a téměř 300.000 nemocných v důsledku konzumace mléka kontaminovaného průmyslovou chemikálií melaminem. Kontaminované mléko bylo nejprve zjištěno ve výrobcích čínské mlékárny Sanlu, potom v mnoha výrobcích – jogurty, čokoláda, cukrovinky a sušenky. Řada zemí zcela zakázala nebo podstatně omezila dovoz čínských mléčných produktů.
Počet dětí, které mají kvůli pití mléka s melaminem problémy s ledvinami, je vyšší (90.000) než oficiálně uváděné číslo (75.000). Čínské ministerstvo zdravotnictví neuvedlo, proč vydává novou oficiální bilanci s takovým zpožděním. Podle jeho údajů mělo či má zdravotní problémy celkem 294.000 dětí, z nichž 51.900 bylo hospitalizováno a 861 dětí v nemocnici stále zůstává. Stav 154 z nich lékaři hodnotí jako "vážný".
Melamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Obsahuje 66 procent dusíku, takže je ideální pro zamaskování skutečnosti, že mléko bylo zředěno vodou - pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje.
U dospělých mléko kontaminované melaminem poškození ledvin nezpůsobí, pokud ho nevypijí více než dva litry denně. Kojenci a malé děti, které jsou krmeny výhradně nebo převážně stravou ze sušeného mléka, jsou nejzranitelnější skupinou. Melamin jim v ledvinách vytváří ledvinové kameny a v nejhorším případě způsobuje akutní selhání ledvin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down