14.05.2012 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další polské zelí s kyselinou mravenčí

SZPI vložila do Systému rychlého varování (RASFF) informaci o zjištění potraviny škodlivé pro zdraví Kysané zelí bílé ELTOM 500g, označené datem použitelnosti do 10. 07. 2012, země původu: Polsko, výrobce: Gospodarstwo Rolno Warzywne, Ježówka 83a, 32-340 Wolbrom, Polsko.

 Výrobek nevyhověl z hlediska přítomnosti kyseliny mravenčí, která byla v odebraném vzorku zjištěna v množství 2116mg/kg. Potravina byla vyhodnocena jako nevhodná k lidské spotřebě z důvodu kontaminace cizorodou látkou, protože kyselina mravenčí není vyhláškou č. 4/2008 Sb. povolena.
Výrobek vzbudil pozornost inspektora tím, že ve složení potraviny na obalu byla uvedena konzervační látka E 236. To je označení pro kyselinu mravenčí, která se v současnosti používá jako konzervant krmiv pro hospodářská zvířata. Přítomnost látky potvrdila laboratorní analýza, a proto inspekce nařídila dovozci, společnosti Hortim - International s r.o., Ostrava – Třebovice, stažení uvedené potraviny z distribuční sítě. Dovozce opatření splnil a stáhnul celkem 578 kusů výrobku, prodáno bylo 22 balení.
Tím, že výrobce nabízí spotřebitelům potravinu obsahující nepovolenou látku, která je způsobilá poškodit lidské zdraví a navíc toto deklaruje na obalu, prokazuje zásadní neznalost bezpečnostních standardů a potravinové legislativy. Ze zjištěných případů v posledních měsících lze říci, že polské dozorové orgány nemají v současnosti bezpečnost při výrobě potravin plně pod kontrolou.

Zdroj: www.szpi.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down