Další potravinový skandál – krmivo pro prasata obsahovalo MPA

Belgické kontrolní úřady zjistily, že místní firma pro likvidaci odpadů Bioland nelegálně vyráběla ze starých cukrovinek, dovážených hlavně z Irska, sirup obsahující zakázaný rakovinotvorný růstový hormon medroxyprogesteronacetát (MPA). MPA se nacházel v některých limonádách a krmivech pro prasata. Informovala o tom v Bruselu mluvčí Evropské komise (EK).

V Bruselu se proto na mimořádném zasedání sešli členové Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat (CVP) Evropské unie s cílem skandál co nejdříve uhasit. Firma Bioland sirup vyvážela přinejmenším do Nizozemska, kde se z něj vyrábělo krmivo pro vepře. Zatím je však o kontaminovaných krmivech málo informací. Dále jej firma prodávala nejméně dvěma místním výrobcům limonád a jednomu německému pivovaru, sdělily zdroje blízké EU bez upřesnění firem.
Úřady ujistily spotřebitele, že zjištěná množství MPA byla velmi malá a zdraví lidí by tedy nemělo být ohroženo. Jeden člen vedení Biolandu byl zatčen. Firma vyhlásila bankrot a zbytek vedení i s dokumenty o zákaznících a transakcích se zatím ukrývá na neznámém místě. Případ, který po nemoci šílených krav a dalších podobných peripetiích opět otřásl důvěrou obyvatel EU v bezpečnost potravin, zasáhne podle vyšetřovatelů kromě Belgie, Nizozemska, Německa a Irska zřejmě i Itálii a Španělsko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *