02.01.2008 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další pozitivní případ katarální horečky v SRN

Podmínky vakcinace proti bluetongue budou řešeny na konferenci v Bruselu (16. 1. 2008).

Koncem prosince loňského roku byl zaznamenán v SRN další výskyt bluetongue blízko hranic s naší republikou, ochranná pásma se opět posunula hlouběji na naše území.
Pro chovatele skotu v pásmech ochrany v souvislosti s katarální horečkou ovcí se nic nemění. Přemísťování zvířat je možné se souhlasem příslušné krajské veterinární správy, mimo pásmo ochrany je zákaz, pouze na základě výjimek, kterou mohou veterinární správy udělit. Zásadním požadavkem pro přesuny mimo ochranné pásmo jsou chráněnost zvířat insekticidním prostředkem po 28 dnech a vyšetření krve. Pokud se nic zásadního v dohledné době nezmění, budou současná opatření platit 2 – 3 roky.
Jak je ze současné situace patrné, letos nedojde k vyhlášení období bez aktivity tiplíků. Státní veterinární správa hodlá sledovat výskyt tiplíků i ve stájích, aby bylo možné o aktivitě tohoto hmyzu vědět více.
Monitoring katarální horečky ovcí probíhá následovně – v hospodářstvích (musejí být vedeny záznamy u chovatele), laboratorní vyšetřování krve zvířat na celém území ČR, v pomyslných čtvercích (tj. 45 x 45 km) po 150 zvířatech v ochranném pásmu měsíčně.
Zásadní krok, který by zamezil výskyt katarální horečky ovcí, je připravovaná vakcinace. V Bruselu bude 16. 1. 2008 konference, kde se budou řešit její technické podmínky. Zatím nebyla žádná vakcína registrována. Nařízená vakcinace, kterou bude hradit stát (z prostředků EU) by mohla začít od 3. čtvrtletí 2008.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down