14.01.2002 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další případ klusavky potvrzen

V chovu ovcí soukromého chovatele Zdeňka Štepánka z Helvíkovic na Orlickoústecku byl potvrzen druhý případ onemocnění klusavkou. Podle jeho slov nebyla tato ovce v příbuzenském vztahu k prvnímu nemocnému kusu.

Postižený kus má dva přímé potomky, kteří budou poraženi a laboratorně vyšetřeni. Přitom laboratorní testy potomka prvního nemocného kusu bylo negativní. Likvidace celého stáda, podle slov tiskového mluvčího Státní veterinární správy ČR, nehrozí.
Vzhledem k tomu, že se tento druhý případ objevil ve stejném chovu, budou platit mimořádná veterinární opatření přijatá minulý týden Ústřední nákazovou komisí. Testovány budou všechny uhynulé nebo nutně poražené ovce starší 12 měsíců a poražená zvířata starší 18 měsíců věku. Náklady spojené s testováním, které jsou odhadovány na cca pět miliónů Kč, budou hrazeny státem. Chov postižený nákazou a všechny ostatní, do kterých se během posledních dvou let přesunul kus z rizikového stáda, mohou dále přesunovat zvířata pouze mezi sebou. Opatření budou trvat zhruba dva až tři roky, jak uvedl ministr J. Fencl.
Každého čtvrt roku by se dále měly podle metodického návodu Státní veterinární správy ČR kontrolovat všechny chovy ovcí. V loňském roce se v České republice chovalo více než 90 tisíc kusů ovcí.
Ministerstvo zemědělství se k této problematice vyjádří na dnešní tiskové konferenci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down