29.01.2004 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další země kvůli chřipce zakazovat nemusíme

V souvislosti s hlášením výskytu ptačí chřipky na území Číny nemusí Státní veterinární správa ČR platný zákaz rozšířený na všechny asijské země s výskytem dále modifikovat, neboť z této země se k nám dovážet nic pernatého již léta nesmí.

Poslední platný zákaz z počátku roku 2000 platící pro Čínu se týká drůbeže a ptáků s ohledem na v této zemi se vyskytující newcastleskou chorobu drůbeže (pseudomor drůbeže), a jelikož na tuto nemoc jsou vnímaví titíž živočichové jako na influenzu, není třeba formulovat nový zákaz.
Hrozba ptačí chřipky pro člověka spočívá především v tom, že by v jedinci zároveň nakaženém lidskou chřipkou a ptačí chřipkou mohl být lidský virus „geneticky obohacen“ o vlastnosti toho ptačího a poté by mohl vzniknout nový agresivnější chřipkový kmen přenosný už potom z člověka na člověka. Této možnosti se odborníci obávají, nicméně dosud se nic takového nestalo.
Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli aviární influenze upozorňuje turisty mířící do zemí s výskytem, aby se vyhnuli v oblastech, kde se ptačí chřipka vyskytla, návštěvě trhů, kde se prodává drůbež a samozřejmě i drůbežím farmám.
Nebezpečí pro chovy drůbeže spočívá v tom, že se rychle šíří, znamená i vysoké úhyny a je nutné, aby se zamezilo dalšímu šíření podniknout razantní zdolávací opatření.
Připomínáme, že aviární influenza, neboli ptačí chřipka, nebyla dosud nikdy na našem území diagnostikována a doufáme, že tomu tak bude i nadále.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down