30.09.2003 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dalším klonem je krysa

Vědci údajně učinili důležitý krok ve výzkumu některých nemocí, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak nebo nervové poruchy. Jak uvedla televizní stanice BBC, týmu francouzských a čínských vědců se podařilo vytvořit z kmenových buněk dospělých jedinců několik kopií jak samců, tak samic krys.

Tato zvířata se dosud neklonovala kvůli specifičnosti jejich vajíček, která do šedesáti minut po vyjmutí z vejcovodu zahajovala buněčné dělení, což nedávalo vědcům čas na klonování, jak uvádějí autoři studie v americkém časopise Science. Vědcům se nyní podařilo problém vyřešit tím, že do vajíčka po vyjmutí ihned implantovali látku, která tomuto dělení zabraňuje a dokáže stabilizovat vajíčko až na tři hodiny.
Krysy jsou jedním z nejvíce používaných laboratorních zvířat pro vědecký výzkum. Genetici uvedli, že díky klonování krys bude možné v budoucnu vytvořit dokonalé jedince co nejvhodnější pro různé laboratorní pokusy. Geneticky upravení krysí jedinci tak budou vhodní pro testování nových léků. Krysy se totiž často kvůli testům geneticky upravují tak, aby byly náchylné k rakovině nebo měly sníženou imunitu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down