14.12.2016 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dánský řetězec s prošlými potravinami

Nakoupit produkty za minimální ceny, kterými pohrdli zákazníci supermarketů, nabízí řetězec nového stylu Wefood v Kodani. První pobočku má na ostrově Amager, který je součástí dánské metropole, a druhá asociace je ve čtvrti Nörrebro.

Řetězec Wefood obsahuje zboží s prošlou záruční lhůtou nebo s poškozeným obalem. Získané peníze přeposílá charitativní organizaci. Dánská legislativa umožňuje prodej prošlých potravin, pokud nepředstavují bezprostřední zdravotní riziko a pokud je na obalu vyznačeno datum spotřeby. Všechny potraviny v obchodech Wefood poskytují výrobci, dovozní a vývozní společnosti a místní supermarkety. Zaměstnanci obchodu jsou výhradně dobrovolníci. Ceny, za něž se zboží prodává, jsou o polovinu nižší než v jiných obchodech. Potraviny mohou do řetězce přinést i dárci. Boj s plýtváním potravinami je prioritou celé Evropy, kde vznikají nejrůznější iniciativy. Ve Francii je od loňska zakázáno vyhazování neprodaných potravin. Ve Velké Británii byl první supermarket s neprodaným zbožím otevřen letos v září poblíž města Leeds. Britští zákazníci platí v supermarketu ceny podle vlastního uvážení, na rozdíl od dánského Wefoodu, kde je zboží ohodnoceno.

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) je ve světě ročně vyhozena téměř 1,3 miliarda tun potravin. V Dánsku se během pěti let snížilo podle vládních zdrojů množství vyhozených potravin o 25 procent. Koncepce „Stop plýtvání potravinami“ se stala populární. Toto sdružení podporuje spotřebu potravin, s blížící se exspirací. Tento princip převzala většina dánských supermarketů a začíná mít úspěch i v dalších zemích. Řetězec s nízkými cenami Rema 1000 se rozhodl místo obvyklého "dva za cenu jednoho" zmenšovat porce, zejména u chleba, aby se nevyhazovaly zbytky.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down