13.04.2023 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dermatofytóza mimikující pemfigus u psa

Kučera J., Rybníček J. Dermatofytóza mimikující pemfigus u psa. Dermatophytosis mimicking pemphigus in a dog. Veterinářství 2023;73(4):165-169.

SOUHRN
Devítiletý yorkšírský teriér samičího pohlaví byl na více pracovištích dlouhodobě neúspěšně léčen s pruriritickou a hyperkeratotickou dermatitidou. Při aktuálním vyšetření byla již patrná i fokální hluboká pyodermie. Cytologicky byla prokázána bakteriální fagocytóza koků neutrofilními granulocyty a také přítomnost akantocytů. Pracovní diagnóza byla směrována vzhledem ke klinické symptomatologii a cytologickému nálezu na pemfigus foliaceus. Kvůli finančním limitacím byla zahájena symptomatologická terapie. Ta zahrnovala celkové podávání cefalexinu, aplikaci fluralaneru a také komplexního otologika, později i s přidáním prednizolonu celkově. Léčba nevedla k výraznému zlepšení stavu. Následným vyšetřením krve byla zjištěna nízká hladina tyroxinu a biopsií kůže přítomnost dermatofytózní plísně. Nová terapie perorálním terbinafinem a topickým šamponem s obsahem chlorhexidinu a mikonazolu přinesla viditelné zlepšení stavu kůže i celkové vitality pacienta. V léčbě bylo pokračováno celkem 21 týdnů až do úplného osrstění kůže a vymizení veškerých kožních lézí.*

SUMMARY
A nine-year-old female Yorkshire terrier was unsuccessfully treated for pruritic and hyperkeratotic dermatitis for a long time at several clinics. During our examination, both focal and deep pyoderma already appeared. Cytologically was proved bacterial phagocytosis of cocci by neutrophil granulocytes and also presence of acanthocytes. The study diagnosis was focused with respect to clinical symptomatology and cytological findings on pemphigus foliaceus. Due to financial limitations, symptomatic therapy was initiated. This covered the total administration of cephalexin, the application of fluralaner and also the othologist complex, later also with the addition of prednisolone overall. This therapy has not lead to a marked improvement of health status. Following blood examination detected a low level of thyroxine and a skin biopsy revealed the presence of dermatophytic fungus. New oral therapy by terbinafine and a topical shampoo with content of chlorhexidine and miconazole caused a visible improvement in the patient´s skin condition and overall vitality. This therapy continued totally 21 weeks until the skin became fully coated and all skin lesions disappeared.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down