06.12.2004 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deset nejčastějších otázek k novému injekčnímu přípravku DRAXXIN

Firma Pfizer přináší na náš na trh přelomové injekční antibiotikum Draxxin. Reflektuje tak na požadavky praktických veterinárních lékařů a chovatelů při léčbě respiračních infekcí. Na nejčastější otázky týkající se tohoto přípravku odpovídá Johan Dreesen z regionálního ředitelství firmy Pfizer z Bruselu.

1. Jak se Draxxin liší od ostatních antibiotik pro léčbu respiračních onemocnění?
Draxxin je zásadně odlišný od jiných antibiotik svojí chemickou strukturou, farmakokinetikou a přínosem pro veterináře a chovatele. Obsahuje tulatromycin, první z nové podskupiny antibiotik nazývaných triamilidy. Tulatromycin má zvláštní farmakologické vlastnosti, které umožňují 5 až 15denní účinné hladiny v plicní tkáni po jediné injekci. Draxxin je proto prvním injekčním antibiotikem, které zajišťuje kompletní terapii jednou dávkou. Tím se značně minimalizuje stres a opakovaná manipulace s nemocnými zvířaty.

2. Jak může jedna aplikace zajistit tak dlouhodobou účinnost?
Draxxin se rychle koncentruje v plicní tkáni, kde má dlouhý poločas účinku. Hladiny v plicní tkáni jsou asi 60x vyšší než v plazmě. Draxxin proto zůstává nad úrovní MIC90 po dobu 5 – 15 dnů pro nejčastější plicní patogeny.

3. Nemá dlouhodobá účinnost za následek pomalý nástup účinku?
Nemá. Draxxin má velmi rychlý nástup účinku díky rychlé absorpci z místa injekce a má biologickou dostupnost kolem 90 %. Vrchol hladiny v plazmě je dosažen během 50 minut po injekci. Z plazmy se tulatromycin velmi rychle vstřebává do tělesných tkání. Klinické studie potvrdily, že zvířata léčená přípravkem Draxxin vykazovala zřetelné zlepšení klinických příznaků během prvního dne léčby.

4. Na které bakterie Draxxin účinkuje?
Draxxin je registrovaný pro léčbu respiračních onemocnění prasat způsobených Actinobacillus pleuropneumoniae, Pasteurella multocida a Mycoplasma hyopneumoniae.
Draxxin se také používá na léčbu a prevenci respiračních onemocnění skotu.

5. Je aplikace snadná?
Velmi snadná. Draxxin se aplikuje v malém objemu a má při nízkých teplotách o hodně nižší viskozitu než jiná injekční antibiotika běžně používaná pro léčbu respiračních infekcí.
Draxxin může být skladován při pokojové teplotě.

6. Jak dlouho zůstávají zbytky antibiotika v mase?
Ochranná lhůta pro maso a orgány u prasat je 33 dnů.

7. Je možno věřit, že Draxxin opravdu tak dobře účinkuje?
Žádost o centrální registraci v EU předcházela řada farmakokinetických studií a terénních pokusů. Výsledky těchto studií potvrzují brzké vymizení klinických příznaků a vyléčení po aplikaci přípravku Draxxin. V Německu, Francii a Velké Británii se Draxxin používá již od začátku roku a výsledky jsou velmi pozitivní. V České republice a Slovenské republice je v současné době dokončována sumarizace výsledků ověřování v několika velkochovech prasat. Prvotní výsledky jsou velmi slibné.

8. Jaké jsou hlavní přínosy přípravku Draxxin pro veterináře a chovatele?
Draxxin je rychle působící antibiotikum s dlouhým účinkem. Zajišťuje kompletní terapii jednou dávkou. Působí proti širokému spektru původců respiračních infekcí a minimalizuje riziko recidiv a reinfekcí. To znamená, že normální denní hmotnostní přírůstky mohou být obnoveny velmi rychle a s minimálním pracovním úsilím.

9. Je Draxxin bezpečný?
Doporučovaná dávka je dobře snášena. Ve studiích, které zahrnovaly 400 prasat, se nevyskytly žádné nežádoucí účinky. Při 10násobném předávkování se neprojevily žádné nežádoucí účinky, kromě neklidu a bolesti v místě vpichu. Nebylo hlášeno, že by se při náhodné aplikaci člověku při zacházení s přípravkem vyskytly závažné reakce. Každopádně je třeba vždy v případě aplikace přípravku lidem vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

10. Ve kterých zemích se Draxxin používá?
Draxxin je registrován centrální registrací v celé Evropské unii včetně nových států. Ve většině zemí již byl zaveden na trh nebo se zavádí současně s Českou republikou a Slovenskou republikou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down