Děti chtěly léčit vzteklého netopýra

Zvláštní a neobvyklý případ netopýra nemocného vzteklinou diagnostikovali na Jižní Moravě, na Vyškovsku. Nemocného netopýra se rozhodly vyléčit děti, které ho nalezly.

Posléze vyhledaly pomoc soukromého veterinárního lékaře, který rozpoznal nebezpečí, netopýra v beznadějném stavu utratil a zaslal na vyšetření do Státního veterinárního ústavu Olomouc, kde laboratorní vyšetření prokázalo vzteklinu a dnes ji potvrdilo ještě vyšetření v Národní referenční laboratoři pro vzteklinu v Liberci.
Děvče, které bylo s nemocným netopýrem v kontaktu se podrobuje vakcinaci a není v ohrožení života.
Vzhledem k ojedinělému případu vztekliny i s ohledem na výskyt u migrujícího živočicha Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat (OIE) České republice neodnímá statut země vztekliny prosté.
Každopádně je při této příležitosti na místě upozornit parafrázovanými slovy písně: „Nedotýkejte se ani netopýrů na zem spadlých“. Navíc je třeba si uvědomit, že potkat v přírodě jakékoli divoce žijící zvíře, které není plaché, je podezřelé. Na takovéto i jakékoli uhynulé zvíře je správné upozornit buď myslivce, místní krajskou veterinární správu, její inspektorát, anebo policii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *