07.10.2002 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Devitalizace se bude zkoušet na zvířatech

Dvě lékařská výzkumná pracoviště v Praze a jedno v Brně budou experimentálně na zvířatech ověřovat takzvanou devitalizaci, metodu podvazování nádorů. Na studie přispěje Liga proti rakovině částkou téměř 2,6 miliónu korun. Výsledky mají být známé do roka.

Pokud budou pozitivní, může se pokračovat v ověřování na nemocných lidech, říká předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier. V této fázi je smyslem prověřit devitalizaci na více druzích zvířat a na více typech nádorů. „Projekty ověřovacích studií devitalizace jsou detailně rozpracované. Nemám důvod pochybovat, že peníze, které na ně dáme, by se správně nevyužily,“ zdůraznil Dienstbier. Milióny, které poskytne liga na ověřování, jsou z výnosu Květinového dne.
Ministerstvo zdravotnictví přislíbilo, že na základě podkladů od Svazu pacientů znovu otevře diskusi o této metodě. Materiály posuzují experti. Na červnovém zasedání vědecká rada ministerstva použití devitalizace na lidech trpících rakovinou odmítla. Vyžadovala stejně jako Česká lékařská komora, aby se metoda nejdříve ověřovala na zvířatech. Dosavadní oficiální klinické zkoušky u 40 pacientů totiž nedopadly dobře - většina z nich zemřela.
Zdroj: HN

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down