Dezinfekce chovů drůbeže

Na jižní Moravě v Ivančicích začala dezinfekce chovných zařízení, v nichž byla utracena drůbež kvůli aviární influenze. Drobní chovatelé čekali na dezinfekci více než měsíc kvůli silným mrazům. V České republice byla nákaza potvrzena v téměř 26 chovech. V dalších chovech se dezinfekce připravuje.

Dezinfekce provádí firma v Letkovicích, Oslavanech, Ivančicích, Nové Vsi, a v Moravském Krumlově. Muži ve speciálních oblecích s kanystrem naplněným dezinfekční kapalinou a postřikovačem obcházejí dům po domu. Doprovází je zástupce samosprávy, který vše eviduje. Doposud se podařilo dezinfikovat přes 200 chovů, celkem je na jižní Moravě více než 1000 chovů.

Aby byl postřik účinný, musí být teplota vyšší než tři stupně Celsia. Virus je v mrazu zakonzervovaný. Na jižní Moravě se vyskytla čtyři ohniska jako první v republice po deseti letech na začátku ledna. Dvě byla v Ivančicích a po jednom v Moravském Krumlově a v Brodě nad Dyjí. Doposud bylo potvrzeno téměř 30 ohnisek. Ale jen v okolí Ivančic a Krumlova rozhodli veterinární lékaři utratit drůbež plošně v okolí tří kilometrů, tj. v ochranném pásmu.

Po ukončení dezinfekce se začne odpočítávat lhůta 21 dnů omezujících opatření v tříkilometrovém ochranném pásmu a třicetidenní lhůta v desetikilometrovém dozorovém pásmu. Chovatelé zažádali o náhradu za utracená zvířata na Ministerstvu zemědělství.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *