26.05.2005 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diabetes mellitus a obezita koček

byly námětem letošního evropského turné pořádaného každoročně společností Hill´s Pet Nutrition, které se konalo v Praze dne 23. 5. 2005 prostřednictvím firmy A-VET s.r.o.

Andrea Harvey DVM z veterinární kliniky na univerzitě v Bristolu (UK) se ve své první přednášce zabývala klasifikací diabetu na inzulín independentním diabetes mellitus (NIDDM) a inzulín dependentním diabetes mellitus (IDDM); tyto dvě formy se mohou u pacientů měnit v závislosti na závažnosti patologie pankreatu a podle progresivity nemoci. U většiny koček bývá diagnostikován IDDM, kdy je příčinou degenerace beta buněk, s nejasnou etiologií, chronická pankreatitida aj. Patogeneze NIDDM je multifaktoriální, zahrnuje obezitu, genetickou predispozici a ostrůvkovou amyloidózu. Přechodný DM (20 %) bývá u většiny koček vyléčen po 4 – 6 týdenní terapii inzulínem, ale menší procento se vrací do IDDM stadia. Přechodný DM se nejčastěji vyskytuje se sekundární formou DM. Tato skupina pacientů má redukovaný počet beta buněk, která snižuje schopnost koček kompenzovat současnou rezistenci na inzulín. Chronická hyperglykémie rovněž snižuje rezistenci na inzulín a vzniká fenomén zv. „toxicita glukózy“. Sekundární DM charakterizuje intolerance k sacharidům sekundárním antagonismem k inzulínu, jako výsledku konkurenčního onemocnění (pankreatitida) nebo medikace (glukokortikoidy nebo progesterony). Při včasném vyléčení antagonismu k inzulínu je možné závislost na inzulínu vyřešit, ale tyto kočky obvykle setrvávají ve stavu subklinického diabetu.
Predispozice k DM byla zaznamenána u koček starších šesti let, u kastrovaných kocourů a barmských koček. K typickým klinickým příznakům diabetu patří polyurie, polydipsie, polyfágie a ztráta hmotnosti, příp. letargie a špatný stav srsti; další komplikací mohou být periferní neuropatie, slabost zadních končetin pozorovaná při vstávání kočky a plantigrádní postoj (na patách). Pokud jsou prvotní příznaky nerozpoznány, může být diabetes podchycen až ve stavu rozvinuté ketoacidózy s očividnými klinickými příznaky, tj. zvracení, celková slabost a kolaps. Doba rozvoje ketoacidózy je extrémně variabilní.
Druhá přednáška dr. Harvey byla věnována terapii diabetické ketoacidózy (DKA) u koček, které by měly být léčeny jako diabetici bez ketózy s pomocí monitoringu hladiny glykémie v domácím prostředí (zabraňuje přechodné hyperglykémii). Tento typ měření koncentrace glukózy je pro kočky méně stresující a spočívá v napíchnutí ušní žíly kopíčkem; kapka krve je nasáta přímo do glukometru. Autorka doporučuje také pravidelné sledování moči pro přítomnost glykosurie a ketonurie. Běžnou komplikací terapie je hypoglykémie při nadměrné dávce inzulínu (Somogyiho efekt).
Novou klinickou dietu s vysokým obsahem vlákniny a restrikcí energie, se zvýšeným obsahem proteinů a s nízkým obsahem sacharidů (Hill´s Prescription Diet Feline w/d), která je úspěšnou metodou korekce obezity koček představil dr. Gábor Péntek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down