Diagnostika a řešení inkontinence

K inkontinenci u zvířat dochází při narušení základní funkce dolních močových cest (močového měchýře a močové trubice), které mají za úlohu udržet moč a ovládat její vyprazdňování. K samovolnému odkapávání či odtékání může docházet i v důsledku infekce močových cest, poklesu pánevního dna, zvětšení prostaty, narušené funkce mozku nebo míchy a vlivem nádorových onemocnění. Podle statistiky dochází k pomočování u 14 % populace psů.
K inkontinenci může dojít v kterémkoli věku, může být i důsledkem vrozených poruch. Příčin je celá řada, od různých chorob až po celkové ochabnutí svalstva, někdy je i následkem závažnější operace. Ve vyšším věku je důsledkem ochabnutí svalstva nebo rozvoje i dlouhodobě neléčených onemocnění. V mnoha případech jde tuto poruchu úspěšně léčit konzervativně nebo medikamentózně. Za pomoci speciálních pomůcek se s ní dá naučit i žít.
U asi 10 % fenek se může vyskytnout inkontinence moči po sterilizaci, což je způsobeno anatomickými změnami po operaci a možným pootočením močového měchýře. Záleží na tom, zda se operačně odstraňují jen vaječníky (ovariektomie) nebo i děloha (ovariohysterektomie). Tato komplikace se častěji vyskytuje při ovariohysterektomii. K řešení tohoto problému jsou na trhu různé přípravky, šetrnější způsob je v nočních hodinách ponechat feně k dispozici méně vody na pití a velmi efektivní je používat plenky pro psy.
Tyto plenky se osvědčily i při různých operacích v oblasti dutiny břišní. Plenka chrání pooperační místo před znečištěním, při výtoku sekretu z operační rány ho účinně odsává a znemožňuje zvířeti lízání rány a stehů. V případě úrazů a ortopedických problémů, kdy je zvíře neschopné pohybu a výkaly vylučuje na místě, je plenka ideálním řešením pro zachytávání moči a tuhých exkrementů. Zachycení exkrementů a zamezení jejich kontaktu s tělem je důležitější, pokud by docházelo ke kontaktu s operační ranou. Pro chovatele je přínosem, když prostředí, ve kterém zvíře chová, nebude znečištěné a exkrementy může odstranit jednoduchým způsobem.
V případě inkontinence v seniorském věku lidé často žádají z důvodu znečišťování obydlí o eutanazii zvířete. V tom případě je používání plenek jediným způsobem, jak chovateli soužití se zvířetem umožnit. Pokud je chovatelem starší člověk, který má problémy sám se sebou a není schopný takové frekvence venčení, jaká je psovi jako jeho jedinému společníkovi potřebná, je vhodné použití plenky doporučit.
Plenky pro zvířata jsou koncipované tak, že do absorbéru se zachytávají tekutiny a do kapsy tuhé exkrementy. V případě inkontinence je jejich funkce jasná. V případě zachytávání tuhých exkrementů je důležité poznamenat, že i při průjmu dokonale zabrání znečištění okolí.
Z veterinárního hlediska má plenka především ten význam, že chovatel při návštěvě veterináře může předložit znečištěnou plenku, což jednoznačně zlepšuje diagnostiku vzniklých problémů. V nejednom případě je nejlepším vodítkem pro správné stanovení diagnózy právě moč a stolice.
Konstrukčně jsou plenky zn. PLENKALL® stavěné tak, aby nedocházelo k přílišnému tlaku při nasazení plenky. Ovinovací popruhy, kterými se plenka připevňuje k tělu zvířete, jsou dimenzované tak, aby při přílišném přitáhnutí, došlo k jejich přetrhnutí. Tento fakt má význam i v případě, že dojde k zachycení zvířete o nějaký předmět. V případě používání textilních kalhotek dochází často k jejich přílišnému utažení. To může způsobovat trávicí komplikace a může dojít až k poranění v dutině břišní. Chovatel nedokáže správně odhadnout sílu, jakou má kalhotky připevnit, a tak je toto konstrukční řešení velmi vhodné. Taková péče je šetrná ke zvířeti a zároveň k životnímu prostředí. Z praktických zkušeností je zřejmé, že na používání těchto plenek není potřebný dlouhý trénink. Zvíře si obvykle po dvou, třech dnech úplně zvykne a považuje to za součást svojí existence. Pro začátek se doporučuje zvíře zabavit, případně odměnit za snášení plenky. Plenky pro psy je možné používat i pro jiná čtyřnohá zvířata.

M. Bezděk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *