12.01.2011 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dioxin v německém vepřovém mase

V Německu byl laboratorními testy prokázán zvýšený výskyt dioxinu ve vepřovém mase. Evropská komise chce regulovat aktivity výrobců potravinových doplňků a krmiv pro zvířata.

V ČR obchodní řetězce odmítly výzvu Agrární a Potravinářské komory – zavedení mimořádného značení masa a vajec v tuzemských prodejnách.
Zvýšený výskyt dioxinu ve vepřovém mase oznámilo Ministerstvo zemědělství spolkové země Dolní Sasko. V této zemi bude utraceno zhruba 140 prasat z chovu (v okrese Verden), odkud pocházel testovaný vzorek masa. Povolené množství dioxinu, 0,75 nanogramu na kilogram tuku, bylo v analyzovaném vzorku o polovinu vyšší.
Okresní veterinární lékař nevyloučil, že maso ze zmíněného chovu je již prodané. V jedné dolnosaské výkrmně prasat se koncentrace dioxinu v mase prasat pohybovala na hranici povoleného množství. Před průkazem dioxinu ve vepřovém mase bylo nadlimitní množství dioxinu v Německu prokázáno ve vejcích a v mase nosnic.
V Bruselu nebyly zatím stanoveny žádné konkrétní návrhy, které by mohly zamezit opakování současných problémů s německým krmivem. O situaci budou jednat na zasedání 24. ledna i ministři zemědělství zemí EU.
České dozorové orgány při preventivních kontrolách dosud nezjistily žádný výskyt dioxinu v dovezeném mase a vejcích.
Úřady v Německu zablokovaly prodej drůbežího, vepřového a vajec z 4700 farem a několik zemí zakázalo dovoz německých zemědělských produktů. Do neděle ale úřady v prověřování situace pokročily a uzavřené farmy opět otevírají. V pondělí večer zůstávalo zavřených 558 zemědělských podniků, 330 z nich právě v Dolním Sasku, které bylo současnou kauzou nejvíce postiženo.
Němci se nyní při nákupu vajec mohou přímo v supermarketu poradit pomocí mobilního telefonu. Společnost Checkitmobile disponuje aplikací Barcoo -po zadání čísla vytištěného na skořápce sdělí, zda vejce pochází z postiženého chovu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down