Dioxinů je ve Spolaně více, než se předpokládalo

Zdrojem dioxinů v neratovické Spolaně může být vedle budov i půda pod starými transformátory a kondenzátory, řekl novinářům v Mělníku Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika. Sdružení tvrdí, že areál chemičky je zamořen toxickými látkami více, než se dosud myslelo.

Arnika se ve svém tvrzení opírá především o výsledky měření, které prezentovali odborníci z Krajské hygienické stanice v Ostravě a Ústavu chemických procesů na nedávné mezinárodní konferenci na toto téma. Podle Petrlíka je nutné prověřit kontaminaci dioxiny a dalšími toxickými látkami v celém areálu Spolany. Ekologové dále upozornili na to, že v areálu Spolany byly zjištěny i nadměrné koncentrace polychlorovaných bifenylů.
Mluvčí chemičky Jan Martínek uvedl, že Spolana byla informována o nebezpečí výskytu dioxinů v tomto objektu již v roce 2001. Žádná analýza, která by tuto hypotézu prokázala, ale zatím nebyla provedena. Letos bude aktualizována analýza podzemních vod, která zahrne i výskyt dioxinů. Spolana hodlá problém staré elektrolýzy řešit současně s likvidací staré ekologické zátěže v tomto objektu.
Problémem dioxinů se začali loni zabývat odborníci ve spolupráci s ministerstvy zemědělství, životního prostředí a zdravotnictví. K větší aktivitě státní orgány vyburcovaly především zprávy o nálezu dioxinů v kachně a slepičím vejci v Libiši na Mělnicku nedaleko chemičky.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *