15.04.2004 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dioxiny ani PCB zjištěny nebyly

Dioxiny a polychlorovanými bifenyly nebyly ve zvýšeném množství ve vzorcích krve patnácti vybraných dobrovolníků z Lysé nad Labem na Nymbursku prokázány. K těmto závěrům dospěl Zdravotní ústav Ostrava ve studii vypracované pro středočeský krajský úřad.

Studie, kterou kraj zadal Zdravotnímu ústavu v Ostravě, měla za úkol zjistit, zda v krvi lidí či v životním prostředí v Lysé je více toxických látek než ve městech, kde není spalovna nebezpečných odpadů. Výsledky nalezené ve studii se neliší od výsledků získaných v kontrolní skupině dárců krve v lokalitě Benešov. Odpovídají rovněž hodnotám zjištěným ve spojených vzorcích séra či plazmy dárců krve v lokalitě Benešov, Plzeň a Ústí nad Labem odebraných a analyzovaných v rámci Systému monitorování zdravotního stavu obyvatel České republiky ve vztahu k prostředí v roce 2002.
Kraj se rozhodl vypracovat studii poté, co nezávisle na sobě odebraly loni různé vzorky domácích i divoce žijících zvířat i půdy jak ekologové, tak město i Česká inspekce životního prostředí. Autoři studie tak měli zajistit jednotnou metodou nové série vzorků a pokusit se o objektivní zhodnocení situace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down