12.12.2008 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Divoká prasata působí v Plzeňském kraji velké škody farmářům

Jejich stavy se trvale zvyšují

Divoká prasata jsou v některých lokalitách Plzeňského kraje přemnožená a působí dlouhodobě velké škody farmářům. Jejich stavy se trvale zvyšují, protože myslivci nestačí ulovit ani každoroční přírůstky a zvířat i díky teplým zimám trvale přibývá. Podobné problémy hlásí letos další dvě velké farmy v tachovském příhraničí.
Žádná pojišťovna nechce majitele ani myslivce proti škodám způsobeným černou zvěří pojistit. Zvěř vysbírá semena kukuřice v řádcích a zemědělec ji musí znovu zasít, hnojit, chemicky ošetřit a zaplatit lidi a naftu.
Ročně půl až milion korun stojí farmáře jarní přesívání desítek hektarů pastvin, které zvířata zničí. Tím se zemědělci vzdalují subvencím bavorských sedláků, protože jednou z dotačních podmínek je držet porosty v kulturním stavu. Navíc se dosíváním zryté půdy více opotřebovávají stroje a spásání pastvy může způsobit dobytku zdravotní problémy.
Prasata jsou přemnožená, kromě člověka nemají přirozeného predátora. Stáda 20 až 40 divočáků nejsou žádnou vzácností. Bachyně porodí v průměru pět mláďat ročně, ale mohou jich mít až 12. Jejich počet roste, protože myslivci nestačí ulovit ani přírůstky. Přitom divočáky do dvou let mohou střílet celoročně. Členové čtyř mysliveckých sdružení zastřelili v Kunraticích loni přes 400 prasat, v sousední oblasti Borska přes 500. Škody ale každoročně přibývají. Díky teplým zimám rostou počty divokých prasat geometrickou řadou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down