28.11.2003 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do EU se psím pasem

Evropská komise včera rozhodla, že od 3. července 2004 bude možný se zvláštním pasem, vydávaným veterináři volný pohyb domácích mazlíčků přes hranice členských zemí. Zvířecí pasy se budou vydávat psům, kočkám a fretkám, očkovaným proti vzteklině.

Novým pravidlům pro cestování pejsků, kočiček a fretek už v dubnu požehnal Evropský parlament. Výjimkou zůstane Británie, Irsko a Švédsko, které si ještě pět let podrží vlastní přísnější pravidla pro cestování domácích zvířat.
Podle Davida Byrneho, komisaře, který má v EK na starosti ochranu spotřebitelů, bude zvířecí pas platit po EU jako důkaz, že zvíře bylo řádně očkováno, a také usnadní život veterinářům, protože se rychle seznámí s celým chorobopisem. Tento krok byl možný díky velikému postupu v boji proti vzteklině.
Pas v modrých deskách bude mít rozměry 100 krát 152 milimetrů a tucet hvězdiček jako emblémem EU. Kromě fotografie miláčka, potvrzení o očkováních a přepisu zdravotní karty a údajů o majiteli se bude vyžadovat také mikročip či tetování, jehož číslo má ladit s číslem pasu.
Úředním jazykem bude angličtina. Pas v EU nahradí jiné dosud vyžadované dokumenty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down