25.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do Maďarska se dovážejí vepři, které Polsko nemůže prodávat Rusku

Vysoký dovoz vepřů snižuje v Maďarsku farmářské ceny a zvyšuje problémy maďarských chovatelů.

Do Maďarska se dovážejí stovky tisíc živých vepřů, které polští chovatelé kvůli ruskému zákazu dovozu polského masa nemohou udat na ruském trhu.
Je zde spor, v jehož důsledku je na polském trhu nadprodukce, kterou Poláci rádi přesměrují do jiných členských zemí jako Maďarsko.
Pro české producenty nepředstavuje hlavní problém dovoz živých prasat, ale importy masa, především z Německa, Polska a Rakouska.
Ruský zákaz dovozu polského masa trvá již 16 měsíců a celý spor blokuje jednání o rozšíření spolupráce mezi Evropskou unií a Moskvou. O víkendu se vyjednavačům EU a Ruska na Kypru nepodařilo dospět k dohodě.
Rusko zastavilo dovoz polského masa koncem roku 2005 údajně z hygienických důvodů. Polská vláda trvá na tom, že polské produkty jsou zdravotně bezpečné, a tvrdí, že embargo je motivováno politicky. Kvůli tomu od poloviny listopadu vetuje zahájení unijních rozhovorů s Ruskem o nové smlouvě o strategickém partnerství a spolupráci v energetice. Unie chce problém vyřešit do summitu EU-Rusko, který se má konat 18. května v Samaře.
Maďarské stavy vepřů již léta klesají, zejména v důsledku ztráty tradičních exportních trhů v bývalém Sovětském svazu. Maďarští chovatelé také po vstupu do EU čelí zvýšené konkurenci dovozů.
Loni Maďarsko dovezlo asi 500.000 polských vepřů, což zvýšilo domácí stavy prasat o více než deset procent z dosavadních čtyř milionů. Maďarská vláda však chov prasat podporuje, aby se zvýšily klesající stavy; stavy vepřů by měly vzrůst na 5,6 milionu, snižující se ceny pod tlakem dovozů však tomu brání.
Dovoz vepřového po vstupu do EU strmě vzrostl i v České republice a proti situaci před rokem 2004 se loni zvýšil na více než čtyřnásobek. Český vývoz také vzrostl, ale jen na dvojnásobek.
Před měsícem zhruba 200 chovatelů prasat z celých Čech protestovalo na jihočeském hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Jejich snahou bylo upozornit na své ohrožení ze strany rostoucího dovozu vepřového masa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down