08.06.2007 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Domácí produkce medu loni stoupla meziročně o osm procent

Průměrný výnos medu je zhruba 7000 tun.

Letošní mírnou zimu včelstva přečkala mnohem lépe než loni, kdy jich téměř pětina uhynula. Letos se úhyny podle dosavadních hlášení pohybovaly kolem podprůměrných šesti procent. Zimu tak nepřežilo asi 30.000 včelstev z 526.000, které loni chovatelé zazimovali. Rok vypadá zatím příznivě a z hlediska výnosu medu by mohl být přinejmenším průměrný.
Domácí produkce medu loni stoupla meziročně o osm procent na 9080 tun, což byl podle dostupných údajů nejvyšší objem v posledních 14 letech.
Včelaři dříve vyjadřovali určité obavy, protože v úlech se loni objevoval i hodně pozdní, tzv. melecitózní med, který rychle krystalizuje a je pro včely těžko stravitelný. Teplo v půli ledna ale umožnilo včelám proletět se a zbavit se féces z tohoto medu. Minulá zima způsobila velké úhyny, protože trvala příliš dlouho. Včely mívají v sobě více féces, než pojme jejich trávicí trakt, a vylétnutí je v mrazivém počasí stojí život. Loni byly zaznamenány i případy féces v úlu, což zpravidla znamená úhyn celého včelstva.
Český svaz včelařů sdružuje zhruba 97 procent českých včelařů. V ČR chovatelů včel ubývá a předloni jich bylo více než 50.000.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down