27.01.2017 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Domácích zabijaček ubývá

Domácích zabijaček prasat dlouhodobě ubývá. Jitrnice, ovar či tlačenku z vlastnoručně vykrmeného "pašíka" si dopřeje rok od roku stále méně lidí. Podle odhadu Ministerstva zemědělství bylo u nás loni na domácích zabijačkách poraženo 100 000 prasat, předloni 110 000 kusů.

 

Před deseti lety bylo obětí domácích zabijaček 190 000 prasat. Loňských 100 000 kusů domácích porážek, představuje 11 127 tun živé hmotnosti s průměrnou porážkovou hmotností 111,3 kg. Podíl prasat poražených mimo jatka činil 4,3 procenta z  celkem poražených prasat. Ačkoliv byl zákaz tradičních zabijaček projednáván, veřejné zabíjení prasete před celou vesnicí je zakázané již zhruba 50 let. Zvíře má být poraženo šetrně a v souladu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Domácí porážky jsou v hospodářství chovatele možné. Jitrnici a další masné výrobky mohou podle platné legislativy konzumovat pouze členové domácnosti.

Vláda loni předložila zákonodárcům novelu veterinárního zákona. Měla legalizovat domácí zabijačky, aby si výslužku mohly odnést i osoby blízké hospodáři. Novela ale zatím nevstoupila v platnost.

Veřejné zabijačkové hody jsou možné v případě, kdy je prase poražené na jatkách, pod kontrolou veterinárního lékaře. Poté může být maso uvolněno ke spotřebě pro veřejnost. Po splnění těchto podmínek a za předpokladu, že jsou během přípravy produktů dodrženy veškeré hygienické požadavky, je možné zabíjačkové pochoutky hostům nabídnout. Pokud podnikatel porazí své zvíře mimo schválená jatka, může dostat pokutu až do milionu korun, ale u fyzických osob se jedná o 10 000 korun.

Veterinární lékaři loni před porážkou a po porážce prohlédli na jatkách 2,46 milionu kusů prasat, o rok dříve 2,81 milionu kusů.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down