Domníváte se, že by plošné rozšíření zdravotního pojištění psů a koček mohlo pozitivně ovlivnit prosperitu veterinární praxe malých zvířat?

MVDr. Tomáš Weidenhöfer

ABClinic, Brno

 

 

Na tuto otázku je podle mě jednoduchá odpověď. Jednoznačně ano!  Nejlepším příkladem a vzorem je Velká Británie, kde před 35 lety s pojištěním psů a koček začali a dnes je údajně 25 % těchto domácích zvířat pojištěno. Zároveň je důležité, že pojištění v Británii kryje nejen úrazy a vážné nemoci, ale částečně i běžné návštěvy veterináře, diagnostické testy a chirurgické zákroky včetně poškození zkřížených vazů v koleni nebo totální endoprotézy kyčelního kloubu. Toto povědomí se odráží ve vyšší odpovědnosti majitelů za zdraví jejich miláčků. Zároveň si majitelé pojištěných zvířat dobře uvědomují plemenné predispozice nebo vyšší riziko u velkých plemen a jsou dopředu připraveni na možnost, že bude třeba zaplatit drahé ošetření. Z vlastních zkušeností mohu říct, že léčba pojištěných zvířat probíhá lépe, protože majitelé přesně dodržují naše pokyny a chodí poctivě na všechny kontroly. My potom při léčení nemusíme balancovat mezi naší představou ideální terapie nebo chirurgické metody a finančními možnostmi klienta.*

MVDr. Jan Nytra

Veterinární klinika Ostrava

 

 

 

Zdravotní pojištění psů a koček lze bezesporu přivítat, zjištujeme to nejen od zahraničních spikrů, (naposledy zkušenosti z Anglie), kde pojištovny proplácejí nákladné diagnostické postupy/ CT,MRI/, ale zjištujeme to i u našich klientů, kteří jsou více přístupní nejen potřebným zobrazovacím metodám, chirurgickým výkonům, ale i delší terapii v případě složitějších a dlouhodobějších systémových onemocněních a pooperační léčby. Mnohdy odpadají otázky typu kolik to bude stát, musím ještě přijít na kontrolu ap. Vnímám to nejen jako výhodu pro ošetřujícího veterinárního lékaře, ale především pro dobro zvířecího pacienta. Stran vztahu klienta k pojišťovně bych si přál širší mantinely pro proplácení veterinární péče,tak aby tyto komerční pojistky kryly co největší škálu zdravotních problémů. Za poslední dva roky počet pojištěnců narůstá a noví majitelé zvířat se na možnosti pojištění dotazují.

 

Prof. MVDr. Miroslav Svoboda CSc

Klinika chorob psů a koček FVL VFU Brno

 

 

Zdravotní pojištění zvířat by nejen pozitivně ovlivnilo prosperitu veterinární praxe malých zvířat v České republice, ale prospělo by rovněž našim pacientům. V zemích, kde je pojištění zvířat běžné, např. ve Skandinávii a ve Velké Británii, pomáhá vyřešit nedostatek finančních prostředků majitele zvířete a umožňuje i náročnější kauzální terapii, která je ve svých důsledcích levnější než dlouhodobá léčba symptomatická. Určitě by ubylo pacientů, kteří jsou s ohledem na materiální nedostupnost některých terapeutických postupů utráceni a veterinární lékaři by byli pozitivně motivováni k osvojování náročnějších léčebných postupů.

Podle mého názoru však nestačí pouze pojištění vybraných úkonů a chirurgických zákroků. Mělo by to být zdravotní pojištění srovnatelné s tím, na co jsme zvyklí v humánní medicíně, ale samozřejmě na dobrovolné bázi. V takto nastaveném systému by veterinární lékař hrál klíčovou roli a ne pouze roli klinicko-administrativní. Další výhodou by byla standardizace veterinární péče a profesní specializace.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *