20.07.2009 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doplňkové krmivo Optilac

Krmivo je určeno pro zkrmování dojnicím a býkům jako zdroj nebílkovinného dusíku

Jedna ze zlatých medailí patřila na Národní výstavě hospodářských zvířat, konané v červnu na Brněnských veletrzích a výstavách, společnosti Fides Agro, spol. s r. o., za doplňkové krmivo Optilac. Krmivo je primárně určeno pro zkrmování dojnicím a býkům jako zdroj nebílkovinného dusíku ve formě dvou typů močoviny (obdukovaná a běžná), obohaceného o zdroje rychlé, přístupné a využitelné energie a rozpustné vlákniny. Důvody pro použití vycházejí z rozdílné kvality senáží, kde zejména travní senáže se vyznačují nízkým obsahem dusíkatých látek, obsahují nízký podíl rozpustného a stravitelného dusíku. Nestravitelný dusík je obvykle v takových senážích zastoupen ve vyšších podílech, senáže obsahují i vysoký podíl nedegradovatelné vlákniny. Mnoho senáží s narušenou fermentací obsahuje vysoký podíl rozpustného a rychle degradujícího proteinu, zatímco zbytek proteinu je nestravitelný. V počáteční fázi fermentace se v bachoru vytváří velké množství amoniaku, který je rychle vstřebáván do krve, následně za velkých energetických nároků přeměněn na močovinu a vyloučen mlékem z těla. Podle obsahu močoviny v mléce se usuzuje na nadbytek dusíkatých látek, i když reálný stav vypovídá o nedostatečném (nárazovém) zásobení bachoru dusíkatými látkami.
Snaha chovatele je zabezpečit stálý a vyrovnaný příjem dusíkatých látek do bachoru. Toho je možné dosáhnout zkrmováním zdrojů dusíkatých látek jako jsou sojové a řepkové extrahované šroty, řepkové výlisky, kukuřičný gluten atd. V současné ekonomicky vypjaté době pro producenty mléka je jakýkoli nákup krmiv velmi důsledně posuzován a zvažován.
Hlavní výhodou pro chovatele je možnost využít vyššího podílu vlastních krmiv (zejména drceného nebo mačkaného kukuřičného zrna, pšenice, kukuřičné siláže) a snížení nákladů na nakupovaná bílkovinná krmiva. Také použití jasně definovaného a přístupného množství dusíkatých látek umožňuje snížit celkový obsah dusíkatých látek v krmné dávce, čímž se nezatěžuje organismus zvířete.
Optilac se primárně skládá z obdukované močoviny, močoviny, sušených jablečných výlisků, cukrů, sladké syrovátky, sušených cukrovarských řízků a řepné melasy. Optilac Super je nadále obohacen o zdroje makro a mikro prvků a vitamínů. Optilac Met je doplněn o analog metioninu. Důvody pro zkrmování Optilacu zahrnují úsporu nakupovaných krmiv, především sojového extrahovaného šrotu, snížení nákladů na krmný den, nízkou hladina NL především v travních senážích, omezenou zásobu senáží, nutnost snížení dávky senáže z důvodu jejího narušení, při zvážení podílu škrobu v sušině KD a kontrole acidózy je ve většině případů možné zvýšit podíl vlastního obilí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down