09.04.2008 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dotace pro rybáře

Čeští rybáři budou moci z operačních programů EU čerpat ročně kolem 150 milionů korun.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič předloží vládě Operační program Rybářství na období 2007 až 2013 a bude kabinet informovat o Národním strategickém plánu pro rybářství. Cílem programu je modernizovat rybářské provozy, udržet produkci ryb na nynější úrovni a zvýšit tuzemskou spotřebu rybích produktů. Program počítá s posílením domácí poptávky po sladkovodních rybách, která dlouhodobě stagnuje a způsobuje nízkou ziskovost rybářství. Cílem je, aby se spotřeba sladkovodních ryb nejen zvýšila, ale i rozložila v průběhu celého roku.
Program podporuje ekologické rybářství; ČR by v roce 2013 mělo mít konkurenceschopné rybářství, zároveň šetrné k životnímu prostředí. Další prioritou je ochrana chovů před rybími nákazami. Rozšíření nákazy by uzavřelo zahraniční trhy exportu tuzemských ryb, což by mohlo vést ke kolapsu českého rybářství. Rybářství je tradiční oblastí tuzemské zemědělské výroby. Výměra obhospodařovaných rybníků dosahuje 42 tisíc hektarů. Problémem je však zabahnění rybníků; odhaduje se, že zabahněna je asi třetina jejich celkového objemu.
Celková produkce ryb byla loni přes 20 tisíc tun, asi polovina jde na export. Z celkového objemu ryb téměř 90 procent připadá na kapra.
Hrubá produkce rybářství dosahovala v roce 2006 podle údajů Českého statistického úřadu 1,15 miliardy Kč. Podíl rybářství na hrubé živočišné produkci byl kolem dvou procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down